Banki tanieją nie tylko pod wpływem krajowych czynników

Do niepokojów o stabilność niektórych kredytodawców dołączyły czynniki zewnętrzne: zmiany w indeksach MSCI i podaż polskich akcji oraz powrót wojny handlowej między USA i Chinami.

Aktualizacja: 18.05.2019 12:01 Publikacja: 18.05.2019 05:00

Banki tanieją nie tylko pod wpływem krajowych czynników

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Przez miesiąc indeks WIG-banki stracił ponad 8,2 proc. (WIG spadł o 8 proc.) i jest najniżej od połowy listopada, gdy rynek obawiał się o kondycję Getin Noble i Idea Banku.

Splot okoliczności

Notowania kredytodawców z GPW rozczarowują szczególnie w kontekście niezłych i zgodnych z prognozami wyników za I kwartał (po oczyszczeniu o wzrost składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny).

– Nieszczęścia chodzą parami, ale w tym przypadku przybyły w trójkę i wpłynęły na spadki indeksów na GPW i samych banków – mówi Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy. Wskazuje, że pierwsze to zaplanowany na 28 maja rebalancing w indeksach MSCI, który spowoduje, że zmaleje udział MSCI Poland, a w konsekwencji dodatkowa podaż polskich akcji tylko z funduszy pasywnych sięgnie 800 mln zł. – Banki to największa branża na GPW, więc naturalnie i one ucierpiały z tego powodu. Zwykle dostosowywanie portfeli nie trwa do samego dnia rebalancingu, więc pewnie jesteśmy blisko końca fali podaży z tego powodu. Druga sprawa to wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa i powrót wojny handlowej, który uderzył w rynki wschodzące, do których w większości wciąż jesteśmy zaliczani – dodaje.

Jego zdaniem trzeci czynnik to duża strata Idea Banku, która wywołała niepokój dotyczący jego kondycji i tego, czy sektor bankowy będzie musiał uczestniczyć w ratowaniu tego kredytodawcy, co byłoby kosztowne. – Ten negatywny scenariusz dla Idei i sektora nie realizuje się, ale widmo zagrożenia wciąż się unosi. Mocno przecenione zostały PKO BP i Pekao, czyli duże państwowe banki postrzegane jako te, które w pierwszej kolejności mogłyby uczestniczyć w ratowaniu banku mającego problemy. Z drugiej strony cały sektor może być obciążony kosztem pomocy w postaci wzrostu lub dodatkowych składek na BFG – mówi Jańczak.

Wyniki nie są powodem

Także zdaniem Marcina Materny, dyrektora działu analiz w Millennium DM, przecena banków ma podłoże w kilku różnych czynnikach, ale przede wszystkim wskazuje na kłopoty niektórych banków – głównie Idei. – Może to wywołać perturbacje w innych podmiotach nawet poprzez konieczność dopłat do BFG. Dodajmy do tego powrót tematu związanego z hipotekami walutowymi – zaznacza. W środę Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o wprowadzeniu do Idei kuratora. Bank przekonuje, że pozostaje to bez wpływu na jego bieżącą pracę oraz usługi dla klientów.

Analitycy pozytywnie ocenili wyniki sektora w I kwartale, które wprawdzie spadły, ale głównie ze względu na skokowy wzrost jednej ze składek na BFG. Nadal prognozują, że zysk powinien poprawić się w całym roku o co najmniej wysokie kilka procent.

GG Parkiet

Materna uważa, że zbliżające się wybory mogą wynieść rozdawnictwo pieniędzy budżetowych na rekordowe poziomy, a to nie podoba się inwestorom zagranicznym. – Na to wszystko nałóżmy pomysł unicestwienia OFE. Może on oznaczać konieczność spieniężenia przez te fundusze 15 proc. aktywów – możliwe, że głównie polskich, bo dlaczego zarządzający mieliby sprzedawać akurat tylko akcje zagraniczne, skoro oferują one większy potencjał wzrostu. Pomysł ten może oznaczać też zmierzenie się z przenoszeniem środków do ZUS, gdyż dla wielu może to być korzystniejsza opcja, i również docelowo wysoką podaż akcji – przekonuje.

Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa
Banki
Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
VeloBank będzie musiał wejść na giełdę? KNF ma takie oczekiwania
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Banki
Brunon Bartkiewicz nie będzie już prezesem ING BSK
Banki
Coraz więcej banków z rezerwami na ponad 100 proc. portfela CHF