Banki

BFG robi porządki

Walne zgromadzenia akcjonariuszy Pierwszego i Drugiego Banku BFG zadecydowały o likwidacji tych banków – podano w ogłoszeniu zamieszczonym w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Foto: Fotorzepa/Radek Pasterski

Jedynym ich akcjonariuszem był Bankowy Fundusz Gwarancyjny i miały one służyć do przeprowadzenia przymusowej restrukturyzacji któregoś z banków chylących się ku upadłości (do tej pory taka instytucja została użyta w Polsce raz, do przymusowej restrukturyzacji PBS Sanok).

Likwidacja banków pomostowych nie oznacza, że BFG przestaje dostrzegać ryzyka i problemy finansowe banków w Polsce. Biuro prasowe Funduszu potwierdza, że decyzja o likwidacji to działanie zapowiadane przez prezesa Piotra Tomaszewskiego. W niedawnym wywiadzie dla „Parkietu" informował, że BFG wycofa zamrożone w nich kapitały. – Uznaliśmy na bazie doświadczeń, że nie ma sensu „mrozić" tego kapitału, w razie potrzeby jesteśmy w stanie uruchomić bank pomostowy i zasilić go kapitałem bardzo szybko, w sześć tygodni. Jednak taki scenariusz mieliśmy już uwzględniony w ścieżce dojścia do docelowego funduszu przymusowej restrukturyzacji w długim okresie. Planujemy, że te zamrożone kapitały wrócą do funduszu w tym roku, może to być nawet 2,8 mld zł – mówił Tomaszewski. Między innymi ten zabieg pozwolił w tym roku zmniejszyć składkę na fundusz przymusowej restrukturyzacji o 23 proc., do 1,23 mld zł. Opłata na fundusz gwarancyjny zmalała o 37 proc., do 1 mld zł. MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.