Banki

Składka banków zmniejszyła się

Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przychyliła się do postulatów Narodowego Banku Polskiego, Komitetu Stabilności Finansowej i samych banków.
Foto: Bloomberg

Zdecydowała, że łączna składka na BFG spadnie w tym roku do 2,23 mld zł z 3,18 mld zł w 2020 r. To duża ulga dla branży, bo opłata ta nie stanowi kosztu uzyskania przychodu i sporo waży w wyniku netto (w 2020 r. sektor miał 7,8 mld zł zysku, o 44 proc. mniej niż rok wcześniej).

W tym roku równy 1 mld zł przypadnie na fundusz gwarancyjny banków, a 1,23 mld zł na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków, co oznacza spadek rok do roku odpowiednio o 37 proc. i 23 proc. Wymiar składek banków na BFG jest zgodny z oczekiwaniami rynku. – W czasie epidemii gospodarka znalazła się w wyjątkowej sytuacji, co przekłada się na sytuację banków. W bezprecedensowych okolicznościach gospodarczych rada ustaliła wymiar składek na wyraźnie niższym poziomie niż w zeszłym roku, co powinno mieć korzystny wpływ na sytuację sektora banków i kas. Jest to działanie w pełni zgodne z literą i duchem ustawy o BFG – mówi Piotr Tomaszewski, prezes BFG.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.