REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Analitycy pobierają miarę markom odzieży i obuwia

Pogoda w drugiej połowie października nie wróży sieciom sklepów z ubraniami i butami dobrze – sądzą specjaliści z biur maklerskich. Spytaliśmy ich, jakie wskaźniki najczęściej biorą pod uwagę, oceniając sektor.
Foto: materiały prasowe

Rozwój biznesu za granicą, a więc wyższe przychody eksportowe, coraz większy udział w obrotach handlu w internecie i rozbudowa bazy logistycznej, a w kraju coraz większe sklepy – to od dwóch–trzech lat główne trendy z strategii wzrostu i walki z wymagającą konkurencją sieci sklepów odzieżowych i obuwniczych. Giełdowi analitycy przyglądają się poszczególnym wskaźnikom obrazującym, jak spółki radzą sobie w każdym z tych obszarów. Nie ukrywają jednak, że pomysł, aby powiększać sklepy, nie ułatwia im zadania. Czego spodziewają się po nadchodzących miesiącach?

Rozpędzone e-commerce

– Sprzedaż z metra kwadratowego jest powszechnie używaną miarą w przypadku spółek odzieżowych, jednak obecnie jej porównywalność jest słabsza – uważa Konrad Grygo, analityk Erste Group. – Przykładowo w LPP średnia powierzchnia sklepu rośnie rok do roku o 10 proc., więc ciężko o utrzymanie poziomu sprzedaży z metra. Z drugiej strony to ma przełożenie na koszty – mówi. Chwali LPP za to, że jak kiedyś Inditex (Zara, Massimo Dutti etc.) zdecydowało się na taką strategię. Właściciel Reserved nie jest tu odosobniony. Podobne działania podejmują także inne marki odzieżowe i obuwnicze, szczególnie te zasobniejsze kapitałowo.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA