Analizy

#WykresDnia: Stratna energia

Indeks S&P małych spółek energii spadł już o ponad 90% w stosunku do rekordowego poziomu w 2014 roku. Handel na tym samym poziomie, co 35 lat temu.
Foto: Bloomberg
Foto: parkiet.com

Pięć z ostatnich sześciu lat można spisać dla indeksu na straty. W skali 12 miesięcy spadek wyniósł 49,7 proc.

Indeks energii S&P SmallCap 600 obejmuje spółki, które znajdują się w S&P SmallCap 600 i są sklasyfikowane jako należące do sektora energetycznego.

Ceny ropy w USA utrzymują się na stabilnym poziomie po odbiciu od szoku popytowego pandemii, który spowodował, że cena ropy naftowej spadła poniżej zera. Mimo to w tym roku akcje spółek energetycznych nadal osiągały gorsze wyniki niż rynek, ponieważ producenci walczą o wyjście na rentę, a inwestorzy pozostają niepewni co do wpływu potencjalnej prezydentury Joe Bidena - pisze Financial Times.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy cena ropy naftowej West Texas Intermediate - amerykańska wartość odniesienia - oscylowała wokół 40 USD za baryłkę, ale w tym samym okresie akcje spółek energetycznych spadły o prawie 14 proc., pomimo odbicia w zeszłym tygodniu.

Energia była w tym roku zdecydowanie najgorszym sektorem w USA. Łączna kapitalizacja rynkowa spółek z indeksu sektora energetycznego S&P 500 spadła prawie o połowę od początku 2020 r., do 598 mld USD.

Dwie największe amerykańskie firmy energetyczne, ExxonMobil i Chevron, odnotowały w tym roku spadek wartości rynkowej odpowiednio o około 50 i 38 proc.

Stewart Glickman, starszy analityk giełdowy w CFRA powiedział, że chociaż ceny ropy wzrosły, przeszły jedynie od „okropnych do przeciętnych", pozostawiając „wiele amerykańskich spółek łupkowych po prostu omijających próg rentowności". Popyt na ropę pozostaje niewielki. Ludzie i towary są nadal mniej mobilni niż byli przed rozpoczęciem pandemii, co oznacza, że ??nadwyżka podaży ropy, która zaczęła przytłaczać rynek amerykański pod koniec marca, jeszcze nie zniknęła.

Tradycyjne akcje energetyczne ucierpiały również z powodu przejścia przez wielu inwestorów na akcje czystej energii, które w tym roku wzrosły o prawie 80 proc.

„Sektor energetyczny wszedł w fazę konsolidacji, w wyniku której wiele firm zmniejszy swoje bilanse lub zniknie" - powiedział Bob Ryan, główny strateg ds. surowców i energii w BCA Research. „Ci, którzy przeżyją, będą musieli poruszać się w szybko zmieniającym się krajobrazie, w którym odnawialne źródła energii zdobywają udział w rynku, a długoterminowa rentowność paliw kopalnych jest kwestionowana".

Niektórzy analitycy uważają, że inwestorzy obawiają się wpływu, jaki zwycięstwo Joe Bidena może mieć na sektor naftowo-gazowy - mimo że akcje spółek energetycznych radziły sobie lepiej za poprzednich demokratycznych rządów niż za Donalda Trumpa.

Plany Bidena dotyczące zmiany klimatu, które obejmują elektryfikację sektora transportu i ograniczenie emisji metanu, mogą mieć znaczące konsekwencje kosztowe dla firm naftowych i gazowych. Kandydat na prezydenta wyraził także sprzeciw wobec jakiegokolwiek rozszerzenia zakresu szczelinowania, które było motorem napędowym dla grup energetycznych w ostatnich latach.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.