REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Pierwsza dekada bez recesji?

Od lat 50. XIX wieku nie było jeszcze dekady bez recesji o globalnym zasięgu. Wiele jednak wskazuje, że za około dwa i pół miesiąca będziemy mogli już mówić o takiej sytuacji.
Foto: Adobestock
Foto: pbs.twimg.com

Powoli zbliżamy się do finiszu 2019 r. Wraz z końcem ostatniego kwartału br. zakończy się także drugie dziesięciolecie XXI wieku. Będzie to pierwsza (zbadana przez ekonomistów) dekada bez zidentyfikowanej recesji.

Grafikę na ten temat zaprezentował w mediach społecznościowych Chris Bailey z Financial Orbit. Wizualizacja przedstawia lata, w których rozpoczynały się recesje – są one uszeregowane według następujących po sobie dekad. Początkiem zestawienia jest rok 1857, kiedy to po raz pierwszy mieliśmy załamanie gospodarcze o globalnym zasięgu (początek miał miejsce w USA, gdzie po okresie szybkiego wzrostu gospodarczego, do którego przyczyniła się intensywna ekspansja kredytowa, w 1857 r. nastąpiło załamanie gospodarki).

Jak widzimy na przedstawionej grafice, od lat 30. XX wieku występowały maksymalnie dwie recesje podczas poszczególnych dekad. Wszystko wskazuje na to, że w obecnej dekadzie nie wystąpi już kryzys o globalnym zasięgu, na co wpływ miała m.in. dość aktywna polityka banków centralnych. Czy kolejne dziesięciolecie będzie równie łaskawe dla globalnej gospodarki?

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA