REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Niemieckie banki pogrążone w kryzysie

Choć o olbrzymich przecenach akcji niemieckich banków mówi się już od dłuższego czasu, to warto porównać skalę załamania w tej branży na tle ogólnej sytuacji rynkowej u naszego zachodniego sąsiada.
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

Od czasu minionego kryzysu finansowego w latach 2007-2009 niemieckie banki straciły ok. 90 proc. swojej wartości, podkreśla w swoim wpisie w mediach społecznościowych Jeroen Blokland z Robeco Asset Management. I porównuje sektor bankowy (wyrażony jako Deutsche Borse Prime Banks Performance Index) z ogólną sytuacją rynkową w Niemczech (MSCI Germany Net Total Return Index) w ostatnich dekadach. Co ciekawe, do czasu kryzysu finansowego obserwowaliśmy dość dużą korelację między porównywanymi na wykresie zmiennymi. Jednak po załamaniu finansowym z końca pierwszej dekady XXI wieku niemieckie banki nie mogą się pozbierać i znacznie odstają od innych gałęzi gospodarki naszego zachodniego sąsiada.

Pewnym pomysłem na uzdrowienie sytuacji w niemieckiej bankowości była idea połączenia dwóch największych banków: Deutsche Banku i Commerzbanku. Pomimo dość zaawansowanych rozmów w tym temacie w 2019 roku ostatecznie przedstawiciele tych instytucji uznali, że taka fuzja jest zbyt ryzykowana i w ogólnym rozrachunku może przynieść więcej problemów niż korzyści.

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA