Analizy

Rezerwy na hipoteki frankowe wciąż stanowią niewielką część portfela tych kredytów

Spośród trzech banków, które opublikowały już raporty za I półrocze, każdy zwiększył rezerwy na hipoteki frankowe (chodzi o Santander Bank Polska, mBank i Millennium).
Foto: Adobestock

Banki w raportach za IV kwartał 2019 r. po raz pierwszy zawiązały modelowe rezerwy na ryzyko prawne dotyczące hipotek walutowych, a wcześniej niektóre miały niewielkie rezerwy na indywidualne sprawy już toczące się w sądach. W II kwartale największą rezerwę zawiązał mBank (na ryzyko prawne), wyniosła 189 mln zł wobec tylko 13 mln zł i aż 293 mln zł w IV kwartale 2019 r.

– Odpis w II kwartale był bardzo wysoki. Uważamy, że nie jest ukształtowana żadna linia orzecznicza. Wydaje się, że zajmie to jakiś czas, zanim się ukształtuje. Na razie działamy na podstawie pewnych założeń – mówił na konferencji o frankowej rezerwie Cezary Stypułkowski, prezes mBanku. W raporcie zarząd podkreślił, że osłabienie złotego może wpłynąć negatywnie na wysokość rezerw tworzonych na ryzyko prawne związane hipotekami frankowymi. mBank na koniec czerwca miał 5353 indywidualnych postępowań sądowych wszczętych przez klientów w związku z hipotekami frankowymi, co oznacza, że przez kwartał przybyło sporo, bo 1185 spraw. Łączna wartość roszczeń w wysokości 1,13 mld zł w porównaniu z blisko 570 mln zł kwartał temu (dodatkowo wartość przedmiotu sporu w ramach pozwu zbiorowego dotyczącego klauzul waloryzacyjnych to 377 mln zł). Na koniec czerwca łączne rezerwy mBanku na hipoteki frankowe były warte ponad 640 mln zł i choć są najwyższymi w sektorze, to wciąż stanowią relatywnie niewielką część (około 5 proc.) portfela tych kredytów (po umocnieniu CHF wynosi około 13,3 mld zł).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.