#WykresDnia: Największe giełdowe spółki od 1999 roku

Czasy się zmieniają, ale Microsoft ciągle jest w czołówce największych globalnych firm obecnych na giełdzie. Co więcej, potentat komputerowy był liderem zarówno w 1999 roku, jak i obecnie. A jak dokładnie wyglądał rozkład sił przez ostatnie 20 lat?

Publikacja: 24.06.2019 10:11

#WykresDnia: Największe giełdowe spółki od 1999 roku

Foto: AFP

parkiet.com

Visual Capitalist tym razem przygotował infografikę przedstawiającą, jak przez ostatnie dwie dekady prezentowali się światowi liderzy pod względem kapitalizacji na giełdzie. Choć to nie wszystko, co prezentuje nam Visual Capitalist. Na wizualizacji zostały także przedstawione najważniejsze globalne wydarzenia, które towarzyszyły przetasowaniom wśród giełdowych liderów – to np. bańka internetowa, kryzys finansowy, cena za baryłkę ropy przekraczająca 100 dolarów, itp. Dodatkowo, aby lepiej dostrzec zmiany, zaznaczono także trzy kluczowe branże: kolor pomarańczowy – technologia, fioletowy – energetyka/paliwa, zielony – finanse.

Na tej dość obszernej infografice porównanie zaczyna się od 1999 roku i kolejno – co 5 lat – przedstawiano aktualizację listy 10 największych przedsiębiorstw giełdowych. Co ciekawe, w 1999 r., tak jak obecnie, dominowały spółki technologiczne. Później – po pęknięciu bańki internetowej – nastąpiły spore przetasowania i w 2004 r. na liście były jedynie dwie firmy technologiczne.

A co wyróżniało pozostałe badane okresy? W 2009 r. – po kryzysie finansowym – na liście było aż sześć spółek, które nie pochodziły z USA. Z kolei na początku 2014 r., gdy za baryłkę ropy płaciło się ponad 100 dolarów, po raz ostatni w tym porównaniu znalazły się firmy z szeroko rozumianego sektora energetyczno-paliwowego. Z kolei na początku 2019 roku obserwujemy już pełną dominację spółek technologicznych, aż 7 przedstawicieli z tej branży na liście.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty