#WykresDnia: Załamanie kryptowalut

Szaleństwo, które doprowadziła aktywa kryptograficzne do rekordów, gdy Coinbase pojawiła się na giełdzie w zeszłym tygodniu, skończyła się w weekend powodując, że Bitcoin spadł najbardziej od lutego.

Publikacja: 19.04.2021 09:36

#WykresDnia: Załamanie kryptowalut

Foto: AFP

parkiet.com

Największa kryptowaluta na świecie spadła w niedzielę aż o 15 proc., zaledwie kilka dni po osiągnięciu rekordu 64 870 USD. Następnie odrobiła część strat i osiągnęła w Tokio w poniedziałek wartość około 57 000 USD. Ether, drugi co do wielkości token, spadł poniżej 2000 dolarów w ciągu weekendu, po czym również zaczął odrabiać straty. Zmienność uderzyła również w Binance Coin, XRP i Cardano. Dogecoin - który powstał jako żart - przełamał trend i wzrósł o 25 proc. w ciągu 24 godzin.

Weekendowa rzeź nadeszła po gorącym okresie dla branży, w którym wartość wszystkich kryptowalut przekroczyła 2,25 biliona dolarów na fali szaleńczego popytu na nie w okresie poprzedzającym bezpośrednie notowanie Coinbase w środę – pisze Bloomberg. Największa giełda kryptowalut w USA zakończyła tydzień wyceniona na 68 miliardów dolarów, więcej niż właściciel giełdy nowojorskiej. - Z perspektywy czasu było to nieuniknione - powiedział założyciel Galaxy Digital Michael Novogratz. - Rynki były zbyt podekscytowane bezpośrednim notowaniem giełdy. Notowania nadmuchały takie waluty jak BSV,  XRP i DOGE. Wszystko wskazywało na to, że rynek poszedł w jedną stronę - podsumował.

Dogecoin, który ma ograniczone zastosowanie i nie ma podstaw, w zeszłym tygodniu zyskał około 50 miliardów dolarów w pewnym momencie, zanim spadł w sobotę. Popyt na token był tak gwałtowny, że inwestorzy próbujący wymienić go na Robinhood kilka razy w piątek zablokowali platformę, podała giełda internetowa.

W niedzielę pojawiły się również spekulacje, że spadek kryptowalut był związany z obawami, że Departament Skarbu USA może rozprawić się z praniem pieniędzy za pośrednictwem aktywów cyfrowych. Ministerstwo Skarbu odmówiło komentarza, a jego Sieć Egzekwowania Przestępstw Finansowych (FinCEN) oświadczyła, że „nie komentuje potencjalnych dochodzeń, w tym tego, czy istnieją, czy nie".

- Świat kryptowalut budzi się dziś z lekkim bólem głowy - powiedział Antoni Trenchev, współzałożyciel firmy Nexo, pożyczkodawcy kryptowalut. - Piątkowy rajd Dogecoina w 100 proc. był "imprezą szczytową" po rekordowym Bitcoinie i notowaniach Coinbase na początku tygodnia. Euforia unosiła się w powietrzu. Zwykle w świecie kryptowalut istnieje cena do zapłacenia, gdy tak się stanie - stwierdził.

Poza rzekomym raportem o działaniach amerykańskiego skarbu powodem spadków mogły być również zbyt wysoka dźwignia finansowa, insiderzy Coinbase realizujące zyski po pierwszym notowaniu i awaria w chińskiej prowincji Xinjiang uderzającą w górników Bitcoinów.

Rosnąca akceptacja kryptowalut pobudziła wzrost notowań Bitcoina i innych kryptowalut. Najbardziej zagorzali zwolennicy Bitcoina postrzegają go jako współczesny magazyn wartości i zabezpieczenia przed inflacją, podczas gdy inni obawiają się, że powstaje bańka spekulacyjna. Zainteresowanie kryptowalutami ponownie wzrosło po tym, jak firmy od PayPal do Square zaczęły umożliwiać transakcje w Bitcoinach w swoich systemach, a firmy z Wall Street, takie jak Morgan Stanley, zaczęły zapewniać dostęp do tokenów niektórym z najbogatszych klientów. Dzieje się tak pomimo utrzymujących się obaw dotyczących ich zmienności i przydatności jako metody płatności. Ponadto rządy dokładniej przyglądają się ryzyku występującemu w sektorze w miarę poszerzania bazy inwestorów. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w zeszłym tygodniu, że Bitcoin „jest trochę jak złoto", ponieważ jest bardziej narzędziem spekulacji niż dokonywania płatności. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde w styczniu zwróciła uwagę na rolę Bitcoina w ułatwianiu działalności przestępczej, mówiąc, że kryptowaluta umożliwia oszukańcze biznesy. Bank centralny Turcji zakazał używania kryptowalut jako formy płatności od 30 kwietnia twierdząc, że poziom anonimowości kryjącej się za cyfrowymi tokenami niesie ze sobą ryzyko niepowetowanych strat.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty