#WykresDnia: Dobry czas dla... wszystkich

Tegoroczne stopy zwrotu z prawie wszystkich klas aktywów są na plusie. A jak kształtowały się one w poprzednich latach?

Publikacja: 13.02.2019 12:05

#WykresDnia: Dobry czas dla... wszystkich

Foto: Adobestock

parkiet.com

Charlie Bilello, szefa działu analiz w Pension Partners, przedstawił w mediach społecznościowych dwa zestawienia. Pierwsze z nich dotyczyło porównania stóp zwrotu z funduszy ETF skupiających poszczególne klasy aktywów (np. akcje amerykańskie, akcje rynków wschodzących, złoto, obligacje, itp.). Ekspert porównał zarówno stopy zwrotu z 2019 roku, jak i to, jak poszczególne grupy radziły sobie w poprzednich latach (okres 2008-2018).

W bieżącym roku szczególnie dobrze prezentują się ETF-y bazujące na małych spółkach amerykańskich (wzrost o ok. 14 proc.), a także te skupione na REIT-ach, czyli na spółkach specjalnego przeznaczenia lub funduszach inwestycyjnych powołanych do inwestowania na rynku nieruchomości na wynajem, które również zyskały kilkanaście procent.

Ten aktywny uczestnik mediów społecznościowych rozszerzył także temat akcji i przedstawił aktualną kondycję rynku kapitałowego w poszczególnych krajach na świecie.

parkiet.com

Charlie Bilello ponownie posłużył się ETF-ami i pokazał, jak w 2019 r. prezentują się poszczególne rynki akcji w konkretnych krajach. Jak podkreślił, średni wzrost krajowych rynków akcji jest obecnie na poziomie 7 proc. Dotychczas najwięcej zyskiwały ETF-y dość egzotycznych giełd: kolumbijskiej (ok. 18 proc.), argentyńskiej (17 proc.), egipskiej (16,5 proc.). Jednak – poza Indiami – inwestorzy ze wszystkich rynków akcji nie mają dotychczas powodów do narzekań.

SAŁ

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty