REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Korporacyjne „10 year challenge”

Ostatnio modne w Internecie jest zjawisko „10 year challenge”, czyli np. pokazywanie, jak na zdjęciach zmieniały się gwiazdy popkultury lub jak samemu się wyglądało dekadę temu. A jak zmieniały się największe przedsiębiorstwa?
Foto: Adobestock
Foto: pbs.twimg.com

Czy takie firmy jak Apple czy Amazon mogą się nie załapać na listę największych globalnych przedsiębiorstw? Teraz wydaje nam się to całkiem nierealne. Ale tak właśnie było jeszcze 10 lat temu.

Na powyższej grafice kolorem zielonym zaznaczono przedsiębiorstwa, które są obecnie wśród 100 największych światowych korporacji, a nie były na tej liście w 2008 r. (lista jest niepełna, całość pod adresem: www.visualcapitalist.com/how-the-worlds-biggest-companies-have-changed-in-just-10-years/).

Dzięki tej wizualizacji możemy m.in. dostrzec dwie bardzo wyraźne zmiany, jakie zaszły w globalnym świecie biznesu przez dekadę:

1) Nastąpił wzrost znaczenia spółek technologicznych. Doskonale widać to także na amerykańskim rynku kapitałowym, choćby poprzez spółki FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix oraz Google – dziś Alphabet), które przez ostatnie lata należały do faworytów inwestorów.

2) Widać również wyraźny wzrost znaczenia w globalnej gospodarce przedsiębiorstw z Chin. Można to zaobserwować – poza powyższą grafiką – także w innych zestawieniach, jak np. „Fortune Global 500" z 2018 roku, gdy na tej liście było aż 120 przedsiębiorstw z Chin (tylko o sześć mniej od globalnego lidera z USA), a dekadę temu chińskich przedstawicieli było tam jedynie 29.

SAŁ


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA