REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Jak zmienia się gospodarczy świat

Według prognoz do 2030 r. trzecią gospodarką świata mają zostać Indie. A jak na przestrzeni ostatnich dekad zmieniał się globalny układ sił?
Foto: AFP

Marcos Anton Renart, ekonomista z Uniwersytetu w Murcji, przypomniał w weekend wykres pokazujący, jak na przestrzeni lat kształtowała się dziesiątka największych światowych gospodarek, a także prognozy dla tej klasyfikacji do 2030 r. Ten wykres nie jest najnowszy – na twitterowym koncie autora (Arona Strandberga) pojawił się na początku 2016 r. Wizualizacja działa jednak na wyobraźnię.

Jedyne co się nie zmienia – zarówno w danych historycznych, jak i prognozach – to Stany Zjednoczone na pozycji światowego lidera. W1973 roku PKB realny USA wynosił 5,5 bln dolarów, a za plecami Amerykanów znajdowała się Japonia (2,3 bln USD) oraz Niemcy (1,7 bln USD).

Foto: parkiet.com

Wspomniana trójka przewodziła światu także w 2000 r.: USA – 12,7 bln USD; Japonia – 5,1 bln USD, Niemcy – 3,1 bln USD. Jednak coraz mocniejszą globalną pozycję zdobywała gospodarka Chin (2,2 bln USD). I jak już dziś doskonale wiemy, to właśnie Państwo Środka okazało się największym gospodarczym rywalem Stanów Zjednoczonych w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku. Jak obecnie wygląda światowy układ sił, pokazywaliśmy w październikowym #Wykresie Dnia. https://www.parkiet.com/Analizy/310169957-WykresDnia-Ile-Chinom-brakuje-do-USA.html

Foto: parkiet.com

A jakie są prognozy na 2030 rok? Na świecie nadal ma trwać rywalizacja między USA (prognozowany PKB – 23,9 bln USD) i Chinami (18,8 bln USD). Do tego czasu trzecią globalną gospodarką mają zostać Indie (7,3 bln USD).

Foto: parkiet.com

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA