Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Znana jest przecież zasada, że gromadzić oszczędności trzeba w czasach prosperity, kiedy dochody są wysokie, aby można było z nich korzystać w chudych latach. Tak powinni postępować nie tylko przezorni obywatele, ale też państwo dbające o interes ogółu.
Dzisiaj do odkładania pieniędzy zniechęcają też niemal zerowe stopy procentowe i świadomość, że kapitał traci na wartości z powodu inflacji. Ludziom nie chce się już zakładać lokat. Po prostu trzymają pieniądze na kontach osobistych. Ograniczają też inwestowanie, bo ryzyko z tym związane jest zbyt duże.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.