Zgromadzenie wierzycieli GetBacku odroczone - relacja

We wtorek o godz. 9.00 we Wrocławiu rozpocząć się ma zgromadzenie wierzycieli firmy windykacyjnej GetBack. Czy dojdzie w końcu do głosowania w sprawie układu? A może po raz kolejny termin głosowania zostanie przesunięty? Zapowiada się kolejny gorący dzień z GetBackiem w roli głównej. Od rana relacja na żywo na parkiet.com.

Aktualizacja: 09.10.2018 16:21 Publikacja: 09.10.2018 07:00

Zgromadzenie wierzycieli GetBacku odroczone - relacja

Foto: Fotorzepa/ Andrzej Bogacz

Na dobry początek prezentujemy list Przemysława Dąbrowskiego, prezesa GetBacku, do obligatariuszy spółki.

Szanowni Obligatariusze,

od ostatniej decyzji sądu o odroczeniu głosowania ciężko pracowaliśmy, żeby przedstawić dziś Państwu jak najlepszą propozycję układową.

Staraliśmy się wykorzystać ten czas na negocjacje z obligatariuszami zabezpieczonymi i przekonać ich do wzięcia na siebie części ciężaru układu. Udało nam się zaangażować w ten proces Komisję Nadzoru Finansowego, która zadeklarowała pomoc w tym procesie. Negocjacje wciąż trwają. Dwa tygodnie temu podpisaliśmy z bankami umowę standstill, ale to wstępne porozumienie. Przekonanie banków do redukcji ich zadłużenia wymaga dodatkowego czasu.

 Równolegle prowadziliśmy rozmowy z inwestorami zainteresowanymi kupnem znacznej części aktywów GetBack. Zakończyły się one złożeniem trzech ofert. W naszej ocenie oferty te dają możliwość spłaty wierzycieli na atrakcyjnym poziomie, znacznie szybciej i bez ryzyka upadłości GetBack.

Udało nam się też solidnie przeanalizować kondycję finansową i operacyjną spółki. W zeszłym tygodniu zaprezentowaliśmy wstępne wyniki za pierwsze półrocze tego roku. Rzeczywisty miesięczny poziom odzysków od początku tego roku nie przekraczał 27mln PLN miesięcznie. Taki wynik potwierdza nasze przypuszczenia, że GetBack nigdy nie był wysoce efektywną firmą windykacyjną. Jej wizerunek i pozycja rynkowa wynikała raczej z kreatywnej księgowości i inwestycji w promocje, a nie z rzeczywistej wartości operacyjnej.

Tak jak od początku deklarowaliśmy, chcemy wrócić do podstawowej działalności spółki i znacząco zwiększyć poziom odzysków. Nie uda się tego jednak osiągnąć bez nowej strategii spółki. Dlatego ostatnie tygodnie wykorzystaliśmy na to, żeby opracować strategię działań GetBack na najbliższe lata. Zakłada ona realizację 60 inicjatyw w 10 obszarach, między innymi: operacje, zarządzanie danymi, IT, MIS, TFI i Banki, compliance i komunikacja.

Wszystkie te działania dały nam możliwość złożenia lepszej od przedstawionej w sierpniu propozycji układowej.

Zakłada ona możliwość zaspokojenia obligatariuszy w wysokości 38 proc. w ciągu 8 lat. Poprawa propozycji w stosunku do układu przedstawionego w sierpniu wynika z potencjalnych przychodów z procesów cywilnych jakie zamierzamy prowadzić w celu odzyskania części środków, uwzględnienia redukcji zadłużenia przez część wierzycieli zabezpieczonych, od których do dziś uzyskaliśmy deklarację redukcji, a także z lepszych szacunków dotyczących możliwości windykacyjnych spółki. Nasza propozycja zakłada dojście do 40 mln PLN odzysków na jesieni 2019. To prawie dwa razy więcej niż dziś. Poziom taki chcemy osiągnąć bez istotnego, trwałego wzrostu wydatków. Warunkiem realizacji takiego poziomu jest jednak wdrożenie przedstawionej przez nas nowej strategii dla GetBack na lata 2019 - 2020.

Zdajemy sobie sprawę, że to wciąż za mało. Wiemy, że jeśli ktoś kto zainwestował w spółkę swoje oszczędności to oczekiwał raczej zysków, a nie strat. Dziś musicie się Państwo zmierzyć z perspektywą straty i to znacznej części tego, co zainwestowaliście.

Mamy nadzieję, że Państwa złość i rozżalenie nie wpłyną na racjonalną ocenę sytuacji. Nie jest łatwo pogodzić się z myślą, że poprzedni Zarząd wywiódł Was w pole. Ciężko spokojnie przyjąć informację, że spółka, w którą zainwestowaliście, w rzeczywistości nigdy nie miała takiej zdolności operacyjnej o jakiej mówiły jej władze. GetBack był sztucznie pompowaną spółką, która ani nie miała tak silnej pozycji na rynku o jakiej pisały media, ani nie była zarządzana w sposób, który dawałby nam teraz możliwość szybkiego powrotu na ścieżkę wzrostu.

To co możemy dziś zrobić, to ciężko pracować i wykorzystywać dany nam czas no to, żeby sukcesywnie poprawiać warunki układu.

Naszym zdaniem, to w tej chwili najlepsza propozycja jaką jako odpowiedzialny Zarząd możemy złożyć. Widzimy przestrzeń do poprawy warunków układu, zarówno jeśli chodzi o wysokość spłaty, jak również jej tempa, ale do przygotowania takiej zaktualizowanej wersji potrzebowaliśmy dodatkowego czasu na dokończenie zaawansowanych już rozmów z bankami, jak również domknięcie procesu sprzedaży aktywów jednemu z inwestorów.

Właśnie dlatego poprosiliśmy sąd o kolejne przełożenie głosowania. Do grudnia mamy nadzieję przekonać kolejnych wierzycieli zabezpieczonych do wejścia w ramy układu, jak również wynegocjować ostateczną umowę sprzedaży aktywów GetBack. Warto zauważyć, że tylko wynegocjowana umowa z inwestorem daje pełną gwarancję realizacji warunków. W przypadku przegłosowania układu nie będzie możliwości zmiany ustaleń układowych (i uwzględnienie w nim scenariusza sprzedaży aktywów) do momentu zatwierdzenia układu, czyli przez kolejnych kilka miesięcy. Istnieje bardzo poważne ryzyko, że potencjalni inwestorzy nie będą czekali aż tak długo.

Cieszymy się, że Rada Wierzycieli zgadza się z takim sposobem myślenia i poparła naszą propozycję przesunięcia głosowania nad układem. Również KNF ma zamiar przekonywać sąd do takiej decyzji.

Mamy nadzieję, że cały proces wypracowywania planu ratunkowego dla GetBack i uzgadniania warunków spłaty zakończy się sukcesem. W historii GetBack pełno jest dowodów na to, że nierealne myślenie za często wygrywało tu ze zdrowym rozsądkiem. Gdybyśmy teraz przyjęli nierealne propozycje układowe to w niedługim czasie – rok lub dwa - spółka upadnie i straty dla wszystkich będą znacznie większe, niż te wynikające z naszej propozycji redukcji. Od nas wszystkich zależy, czy urealnimy sytuację i zaczniemy na nowo pisać historię GetBack - tym razem w oparciu i prawdziwy obraz spółki - czy wciąż będziemy trzymać się przekonania, że GetBack ma ogromny potencjał i niesamowite możliwości operacyjne. Przypomnę tylko, że takie myślenie doprowadziło nas wszystkich do miejsca, w którym dziś jesteśmy.

Z poważaniem,

Przemysław Dąbrowski

Prezes GetBack

8.49

Rozpoczynamy relację na żywo ze zgromadzenia wierzycieli GetBacku, które ma się rozpocząć o godz. 9.00. W odróżnieniu od poprzedniego zgromadzenia, dzisiejsze odbywa się w sądzie we Wrocławiu, a nie w hotelu. Z racji tego nie będzie dziś zdjęć samochodów, tak jak poprzednio;-)

8.54

Sytuacja przed dzisiejszym zgromadzeniem jest co najmniej skomplikowana. Sam GetBack chce po raz kolejny przełożyć głosowanie w sprawie układu, by zyskać czas na podpisanie umowy z inwestorem (obecnie zainteresowane są trzy podmioty). Proponowany termin to połowa grudnia. Starania GetBacku popiera Rada Wierzycieli. Problem jednak w tym, że o wszystkim decyduje sędzia, który już na poprzednim zgromadzeniu, które odbyło się pod koniec sierpnia, dawał jasno do zrozumienia, że rozstrzygnięcia mają zapaść właśnie w październiku. Jednym słowem... będzie się dziś działo.

 

8.56

GetBack na wokandzie.

8.58

Oczywiście dzisiejszemu wydarzeniu towarzyszy asysta policji. W rozmowach kuluarowych wierzyciele GetBacku na pytanie jakie są nastroje, odpowiadają "minorowe".

9.02

Przybył już sędzia. Jest więc szansa, że niedługo ruszymy.

9.04

Konkretna informacja: do 10 min powinniśmy zacząć. Mając jednak w pamięci ostatnie zgromadzenie to sądowe 10 minut nie oznacza rzeczywiste 10 min.

9.16

Powoli będziemy zaczynać. W pierwszej kolejności na sale wpuszczany jest dłużnik, rada wierzycieli itp. Później będą wierzyciele, na końcu publiczność i media.

9.19

Na razie więc formalności, które niestety też trochę potrwają. Powinno jednak pójść szybciej niż ostatnio... przynajmniej wszyscy mają taką nadzieję.

9.24

Dzisiejsza frekwencja nie jest powalająca. Wydaje się, że jest nawet mniej osób niż na pierwszym zgromadzeniu. Czyżby wierzyciele stracili cierpliwość? A może liczą, że dziś znowu będzie ogłoszona przerwa?

 

9.27

Rejestracja na razie idzie dość sprawnie. Jest więc szansa, że niedługo i media zostaną wpuszczone na salę.

9.42

A więc jesteśmy już na sali i zaraz zaczynamy.

9.50

Przypomnijmy jeszcze, że wczoraj GetBack przedstawił nowe propozycje układowe. Proponuje, że spłaci obligatariuszy w 38 proc. Wcześniej była mowa o 31 proc. Rada wierzycieli z kolei wcześniej proponowała 50,5 proc. Problem jednak w tym, że podczas ostatniego zgromadzenia wierzycieli uaktualniony został spis wierzytelności. Pytanie, czy z prawnego punktu widzenia propozycje rady są jeszcze aktualne? Nadzorca sądowy uważa, że nie. "Z uwagi na ujawnienie wierzyciela w postaci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powstała konieczność w trakcie Zgromadzenia Wierzycieli zmiany propozycji układowych. Wg naszego stanowiska, po otwarciu Zgromadzenia propozycje układowe mogą być zmieniane tylko przez dłużnika i nadzorcę – art.117 ust 2 pr r." - poinformowała nas nadzorca sądowy Izabela Skonieczna- Powałka.

9.51

Teraz już oficjalnie można ogłosić, że ruszamy.

10.01

Sędzia sprawdza jeszcze listę obecności.

Mija pierwsza godzina, na razie formalności...I tak chyba mamy lepsze tempo niż na pierwszym zgromadzeniu.

10.03

Chyba za wcześnie pochwaliłem dzień....na sali są jeszcze wierzyciele, którzy na razie nie zostali dopuszczeni do głosowania. Teraz czas na ich weryfikację.

10.15

No tak...chciałbym Państwu napisać, że coś się dzieje, ale byłoby to duże nadużycie....

10.20

Tradycji staje się zadość. Mamy pierwszą przerwę na weryfikację wniosków wierzycieli. Sędzia powiedział, że zajmie to około 45 min. Potraktujemy to jednak jako optymistyczny wariant.

11.15

Przerwa oczywiście się przedłuża. Tymczasem przedstawiciele Rady Wierzycieli potwierdzają, że są za tym, aby przełożyć dzisiejsze głosowanie w sprawie układu.

  - Początkowo byłem sceptyczny jeśli chodzi o przeciąganie postępowania. Z racji jednak tego, że spółka jest w rozmowach z inwestorami wydaje mi się, że przesunięcie głosowania ma sens. Musimy się bowiem kierować dobrem wierzycieli, a pozyskanie inwestora wydaje się być atrakcyjną opcją - mówi Radosław Barczyński, przedstawiciel Rady Wierzycieli.

Przełożenie głosowania popiera oczywiście też sama spółka. Zdaje się, że będzie mogła ona liczyć również na wsparcie KNF oraz Prokuratury. Co w takim układzie zrobi sąd?

11.22

Trzeba przyznać, że sędzia potrafi grać na emocjach. Co jakiś czas wpada na sale, wszyscy liczą, że za chwilę wznowione zostanie zgromadzenie, mamy poruszenie, po czym sędzia wychodzi. Ciekawe tylko jak długo tak jeszcze?

11.29

No chyba w końcu wracamy do obrad. Sędzia wrócił na swoje miejsce i wygląda na to, że nie zamierza już "uciekać".

11.32

Tak, ruszamy. Sędzia informuje, że weryfikacja została zakończona. Co teraz się wydarzy?

11.43

Jeszcze kwestia rady wierzycieli, którą opuścił Artur Kłoczko. Zgłoszony w jego miejsce został ZUS przez nadzorcę sądowego. Kurator wskazuje, że ZUS jest zbyt małym wierzycielem, a lepszy byłby którykolwiek z obligatariuszy, którzy w postępowaniu składali wniosek o dopuszczenie do rady wierzycieli. Konkretnych propozycji jednak brak.

PS. Posiedzenie może się wydłużyć, gdyż z komputerowego przeszliśmy na ręczne protokołowanie. 

11.44

Aby było ciekawiej mamy kolejną przerwę. Tym razem na wniosek rady wierzycieli, która chce wybrać kandydata do zasiadania w radzie. Przerwa ma potrwać 15 min.

11.55

Wybory do rady wierzycieli wyglądają mniej więcej tak: na sali sądowej zebrało się w kółku kilkanaście osób i trwa dyskusja. Zdjęcia nie będzie bo sędzia już na pierwszym posiedzeniu jasno powiedział, że obligatariusze nie mogą być fotografowani.

12.01

Udało się wybrać osobę do rady wierzycieli. Będzie to kobieta, a konkretnie Joanna Bucholc.

12.05

Idziemy dalej i kolejna kwestia. Zgłosił się kolejny wierzyciel reprezentujący Trigon TFI w związku z nieobjęciem przez GetBack certyfikatów gwarantowanych. GetBack twierdzi, że wszystkie wierzytelności Trigon TFI są objęte układem. Sąd odrzuca wniosek Trigon TFI.

12.08

Jeszcze jeden wniosek wierzycielski, o skorygowanie spisu wierzytelności z uwagi na zaspokojenie wierzytelności obligatariuszy z przedmiotu zastawu.

12.10

Mamy też wnioski o wykreślenie wierzycieli ze spisu, jak mówi sędzia najpewniej z powodu błędu przy jego tworzeniu. Wśród nich jest m.in. Vivus Finance.

12.14

Jak się jednak okazuje, sprawa zaspokojenia części obligatariuszy nie jest taka oczywista. Sprawa podobno jest w toku w związku z czym nie można teraz rozstrzygnąć, że faktycznie doszło do zaspokojenia.

12.16

Zastrzeżenia do spisu ma również mBank. Chodzi o wykreślenie w całości wierzytelności z tytułu kredytu z uwagi na to, że kredyt ten jest w całości pokryty zabezpieczeniem.

12.20

W sumie przerabiamy dziś podobny scenariusz jak pod koniec sierpnia. Było już dopuszczanie do obrad, teraz mamy kwestie spisu wierzytelności. Zapewne czeka nas jeszcze "wystąpienie" przedstawicieli GetBacku, rady wierzycieli, kuratora, a później decyzja sądu czy dojdzie dziś do głosowania czy też nie.

Oczywiście wszystko jest okraszone przerwami. Z kolejną mamy do czynienia właśnie teraz.

12.26

Ta przerwa trwała wyjątkowo krótko. Wracamy.

12.28

Sędzie informuje o skorygowaniu spisu. Za chwilę powinniśmy przejść już do sedna sprawy.

12.32

Sąd potwierdza, że wpłynął wniosek o odroczenie posiedzenia, który ma poparcie rady wierzycieli. Czy strony przekonają sędziego?

12.36

GetBack: przełożenie głosowania pozwoli na rozmowy z inwestorem, co może istotnie wpłynąć na kształt propozycji układowych. Zarządowi udało się pozyskać trzy oferty. Poprawia ona trzy fundamentalne aspekty. Wartość środków pieniężnych przeznaczonych dla wierzycieli wzrosłaby o około 200 mln zł. Drugi obszar to czas. W momencie zawarcia transakcji maksymalnie w ciągu pięciu miesięcy trafiłyby pieniądze do spółki. Trzeci aspekt to wyeliminowanie szeregu ryzyk.

Jeśli dziś doszłoby do zawarcia układu opcja inwestorska staje się mniej prawdopodobna. Inwestorzy są zdeterminowani, mamy faworyta w tym postępowaniu.

12.38

GetBack: ważne jest też zawarcie porozumienia z wierzycielami zabezpieczonymi w tym m.in. kwestia potencjalnej redukcji.

12.41

GetBack: wniosek spółki poparła rada wierzycieli. Popiera ją również kurator, KNF oraz przedstawiciele Prokuratury. Wszyscy interesariusze postępowania popierają wniosek. Celem naszym jest zawarcie układu przy zabezpieczeniu interesów wierzycieli.

12.42

GetBack: Duża część wierzytelności to obligacje niezabezpieczonych, które były nabywane również przez starsze osoby. Uważamy nasz wniosek za konieczny, ale i uzasadniony.

12.44

Trzeba przyznać, że wystąpienie osoby reprezentującej GetBack było bardzo emocjonalne. Sędzia dostał do wglądu oferty od inwestorów.

12.47

GetBack: Negocjowana jest sprzedaż certyfikatów, w niektórych opcjach także platformy.

12.48

Trwa wyjaśnianie sędziemu dlaczego opcja inwestorska jest lepsza niż dalsze funkcjonowanie firmy w obecnej formy.

12.51

GetBack: każdy z inwestorów chciałby, aby umowa została zawarta przed zawarciem układu.

12.53

GetBack: dziś nie wiemy ile będzie trwało zatwierdzenie układu. Inwestorzy nie mogą zamrozić na kilka miesięcy pieniędzy. To są zbyt poważne pieniądze.

12.55

GetBack: Umowa miałaby być zawarta do połowy grudnia i na bazie tego tworzone byłyby nowe propozycje układowe. Przy założeniu, że wersja ta będzie przegłosowana, a układ zostanie uprawomocniony, to po tym pieniądze trafią już do spółki. To zdecydowanie krótszy okres niż zakładane osiem lat.

12.56

Sędzia ma niemały ból głowy...

12.59

Radosław Barczyński z Rady Wierzycieli: Zapoznaliśmy się z ofertami. Nie zakładaliśmy terminu przesunięcia głosowania, ale patrząc na splot wydarzeń jesteśmy teraz za przesunięciem. Spotkaliśmy się wczoraj z jednym z oferentów. Próbował on w Polsce kupować portfele, ale miał konkurencję w postaci GetBacku. Przedstawiliśmy natomiast inwestorowi nasze oczekiwania cenowe.

13.04

Barczyński: Na razie jest rozbieżność cenowa między naszymi oczekiwaniami, a ofertą inwestora. Rada wierzycieli, również po przeprowadzonym badaniu operacji, uważa, że warto negocjować z inwestorem. Również z perspektywy wierzycieli zabezpieczonych łatwiej jest rozmawiać, kiedy na stole są konkretne pieniądze.

13.05

Barczyński: Patrząc na interes wierzycieli prosimy o więcej czasu.

13.08

GetBack: Formalnie nie ma podpisanych umów o dołączenie do układu wierzycieli zabezpieczonych. Jesteśmy jednak po wstępnych rozmowach i po stronie części wierzycieli zabezpieczonych jest wola do tego, aby przy opcji inwestorskiej rozmawiać o "haircut"

13.13

Sędzia przypomina, że GetBack opcją inwestorską grał już w sierpniu. Dlaczego więc kolejne trzy miesiące przerwy?

Przemysław Dąbrowski: Deklarowałem wiążące oferty. Dziś je mamy. One są wiążące pod pewnymi warunkami. Uważamy, że jest potrzebne podpisanie umowy. Poziom determinacji inwestorów wyznacza również to, że są oni gotowi wpłacić pewne kwoty po podpisaniu, na wypadek gdyby ostatecznie do transakcji jednak by nie doszło. Dziś musimy doprowadzić do końca tą licytację. Naszym celem jest przekazanie jednemu z trzech podmiotów wyłączności na dalsze negocjacje. Na bazie tego chcemy stworzyć nowe propozycje układowe.

13.20

Sędzia wyprowadza kontry, mówi, że ciężko jest w chwili obecnej ocenić oferty inwestorskie.

Pada pytanie: jaka jest przeszkoda w dzisiejszym głosowaniu i pozyskaniu inwestora?

GetBack: Inwestorzy i pieniądze są tu i teraz. Przed terminem głosowania chcemy mieć zawartą umowę. Z perspektywy uczestników postępowania ono ma czemuś służyć. Chodzi o interes ogółu wierzycieli. Możemy zapytać wierzycieli czy chcą dostać pieniądze za osiem lat czy za pięć miesięcy. To jest największa restrukturyzacja na naszym rynku. Nie przyszliśmy na gotowe. GetBack jest dużym problemem. Dajmy sobie czas na wypracowanie dodatkowej opcji.

Emocje zaczynają brać górę. 

13.24

GetBack: Sytuacja spółki dziś jest trudna. Historycznie spółka nie windykowała dużych kwot. Nasza propozycja układowa zakłada odzyski na poziomie 40 mln zł miesięcznie wobec maksymalnie 27 mln zł wcześniej. Musimy zwiększyć efektywność.

13.26

Padają pytania obligatariuszy jaki jest sens sprzedaży portfeli. Dlaczego nie ma chęci prowadzenia dalszej działalności? Czy jest jakiś plan B, jeśli nie dojdzie do opcji inwestorskiej?

13.29

GetBack: Spółka prowadzi działania, które mają zbudować efektywne operacje. Intencje rozmów z inwestorem są dwojakie: opcja inwestorska wydaje nam się korzystniejsza. Poza tym zdolność do pozyskiwania kapitału na nabycie portfeli będzie trudna w przyszłości. Chcemy dać wybór między kontynuacją działalności, a opcją inwestorską.

13.37

Kolejne kwestie od obligatariuszy: Nie ma wiarygodnych danych spółki, wyniki są nieaudytowane. Poza tym nikt nie zainwestuje w firmę, jeśli na tym nie zyska. Dlaczego więc firma sama nie będzie pracować na portfelach? Jest olbrzymie pole do poprawy.

Przemysław Dąbrowski, prezes GetBacku: W maju zakładaliśmy, że po paru latach będziemy w stanie emitować akcje i kupować nowe portfele. Rzeczywistość jest jednak inna. Staramy się prowadzić działania operacyjne, mamy nowe strategię. Systemy informatyczne spółki dziś wymagają jednak wymiany. Oczywiście mogliśmy nie publikować danych finansowych, ale chcieliśmy pokazać faktyczny stan spółki.

 13.38

Trwa wymiana ciosów między przedstawicielami GetBack, a pojedynczymi obligatariuszami. Nerwy zaczynają odgrywać coraz większą rolę. Wszyscy czekają na to, co zrobi sędzia. Ten również jednak ma wątpliwości czy jest sens przesunąć głosowanie nad układem.

 13.40

Przemysław Dąbrowski: Szukamy teraz nowego audytora dla spółki. Do końca roku chcemy też odzyskać pełną zdolność raportowania.

13.41

Patrząc na poziom emocji może i dobrze, że dzisiejsze zgromadzenie odbywa się w sądzie. Inaczej mogłoby dojść do rękoczynów.

13.45

Dąbrowski: Gdybyśmy mieli podpisaną umowę z inwestorem przedstawilibyśmy dwie propozycje układowe. Jedną opierającą się na windykowaniu portfeli, drugą na opcji inwestorskiej.

13.46

Dąbrowski: Prosimy o możliwość wypracowania dwóch rozwiązań. Sytuacja jest trudna, nie ma tu idealnych rozwiązań.

13.54

Przemysław Dąbrowski: Plan jest tak: w ciągu 2 - 3 tygodni ma być wybrany jeden oferent. Chcemy, aby wpłacił kwotę 20 - 30 mln zł, która pokaże jego determinację. Umowę chcemy podpisać na początku grudnia. Chcemy też aby inwestor wpłacił na tym etapie do 100 mln zł. Pieniądze te przepadłyby gdyby nie doszło do zawarcia umowy z winy inwestora.

14.01

Przemysław Dąbrowski dwoi się i troi, aby przekonać salę i sędziego, że warto przesunąć głosowanie nad układem i wypracować propozycje układowe w oparciu o scenariusz inwestorski. Jeśli do głosowania faktycznie dziś nie dojdzie to będzie to też jego osobisty sukces.

14.09

Głos z sali: Wolę, aby odbudowane zostały operacji spółki. Jestem gotowy poczekać na pieniądze osiem lat i dostawać odsetki.

Oj tutaj jeszcze będzie się dużo działo. Obligatariusze wydają się być głusi na argumentację zarządu GetBacku.

Dąbrowski: Dziś mamy dziurę w wysokości 2 mld zł. Przy planowanych odzyskach i funkcjonowaniu firmy możemy zaproponować 38 proc. spłaty w osiem lat. Dziś mamy problem z kapitałem, a nie odsetkami. Matematyki nie da się oszukać - grzmi prezes GetBacku.

 14.16

Przemysław Dąbrowski gra obecnie pierwsze skrzypce. Padają pytania gdzie się podziały pieniądze spółki. Dąbrowski odbija piłkę i mówi, że wcześniej nikt z obecnego składu nie był w zarządzie GetBacku.

Dąbrowski: Po prostu państwa oszukano. Poprzedni zarząd podjął działania, które zafałszowały obraz spółki.

14.26

Głos ma nadzorca: Mając na uwadze to co zostało dziś powiedziane i rozbieżności, należy powiedzieć podstawową rzecz. Sens restrukturyzacji sprowadza się do jak największego zaspokojenie wierzycieli.

Wszystko jest dziś niepewne. Niepewny jest inwestor, ale też to co będzie za osiem lat, niepewne są także ostatnie propozycje układowe. Z ofert które wczoraj dostałem coś wynika. Decyzję pozostawiam sądowi. W każdym przypadku mamy niepewność. Patrząc jednak na kondycję spółki wydaje mi się, że nawet obecne propozycje układowe są niepewne.

14.27

Kurator dla obligatariuszy: Oferty inwestorskie są atrakcyjną alternatywą do prowadzenia działalności przez osiem lat. Są atrakcyjniejsze niż się spodziewałem.

14.32

Sędzia prosi o deklaracje ze strony GetBacku. Czy za trzy tygodnie jesteście w stanie przekazać konkrety? Zapisy umów inwestorskich też bowiem mają zastrzeżenia.

GetBack: Za trzy tygodnie damy wyłączność jednemu z trzech inwestorów. Nie będziemy jednak wtedy w stanie publicznie poinformować o nazwie inwestora i zaprezentować dodatkowych propozycji układowych.

14.36

No to chyba teraz już czas na decyzję sędziego....

14.40

Sąd pyta o poważność działań GetBacku i prób przełożenia głosowania.

Jak wskazuje inwestorzy często znikają w postępowaniu restrukturyzacyjny. Jak wskazuje sąd argumentacja spółki jest bardzo ogólna. Czyżby więc miało dziś dojść do głosowania?

14.41

Sędzia punktuje GetBack i jego wcześniejsze deklaracje.

14.43

Sędzia przy okazji zdradza że wśród inwestorów potencjalnych nie ma polskich graczy.

14.44

Sędzia: to co państwo proponują, to przygotowanie do upadłości. 

14.46

Sędzia mówi o braku transparentności i dobrej woli wobec dłużnika. 

14.47

Sędzia wylicza argumenty przeciw (tych jest zdecydowanie więcej) i za przełożeniem głosowania.

14.49

Coraz więcej wskazuje na to, że dziś dojdzie do głosowania.

14.52

Jeszcze walczy Rada Wierzycieli: Nie zabijmy procesu szukania inwestora. Niech proceduralne procesy nie przeważą nad dobrem wierzycieli. Dlatego prosimy o czas. Dodatkowe dwa miesiące nie zabiją procesu restrukturyzacji.

14.55

Czy rada wierzycieli okaże się ostatnią deską ratunku GetBacku?

14.58

Jeszcze głos wierzyciela, pełnomocnik NN OFE: Po tym co usłyszałem dzisiaj chcę poprzeć zarząd. Obecne propozycje nie znikną. Emocje nie są najważniejsze, najważniejsze jest dobro wierzycieli.

14.59

Już wydawało się, że GetBack jest na deskach. Rada wierzycieli nie rzuciła jednak ręcznika. Walka trwa.

15.00

GetBack: głosowanie układu w grudniu przynosi same korzyści.

15.01

GetBack: zróbmy to dobrze, a nie szybko.

15.02

Decyzję poznamy najwcześniej za pół godziny. Teraz przerwa. Wszyscy muszą ochłonąć.

 

15.40

Trwa przerwa. Szybkie podsumowanie tego co się do tej pory wydarzyło. Argumenty GetBacku w sprawie opcji inwestorskiej nie trafiały ani do sądu ani też do pojedynczych obligatariuszy. Wiele wskazywało na to, że dziś będzie głosowanie w sprawie układu. Wtedy jednak do gry weszła Rada Wierzycieli, która dała jeszcze nadzieję GetBackowi. Pytanie czy słuszną? Czekamy na decyzję sądu, który dziś mocno punktował GetBack mówiąc o braku transparentności i dobrej woli ze strony windykatora. Z ciekawszych rzeczy dodajmy jeszcze, że wśród trójki podmiotów zainteresowanych zakupem aktywów GetBacku nie ma krajowych graczy.

15.45

Oczywiście przerwa się przedłuża, ale tego chyba nikomu nie trzeba mówić.

16.07

Sędzia najwyraźniej znowu postanowił zadbać o odpowiedni poziom napięcia. Przerwa przedłuża się już do godziny.

Jest sędzia... zaraz poznamy jego decyzję.

16.10

Będzie rozwiązanie pośrednie...

16.18

Sędzia zobowiązuje GetBack do złożenia na rachunek sądu we Wrocławiu, kwoty dającej zabezpieczenie realizacji umowy przez inwestora do 6 listopada. Chodzi o 30 mln zł. Jednocześnie zobowiązuje GetBack do złożenia propozycji układowych zawierających alternatywną wersją układową. Propozycje ramowe zdaniem sędziego będzie można do tego terminu złożeń, nawet w wersji ostrożnej. Sędzia zobowiązuje także nadzorcę sądowego do złożenia w porozumieniu i konsultacji z radą wierzycieli i kuratorem propozycji układowych w wersji wariantowej obejmującej restrukturyzację bez pozyskiwania inwestora, a także alternatywną w oparciu o dane dotyczące inwestora wyłącznego. Termin również do 6 listopada. Sędzia: Cztery tygodnie to odpowiedni czas aby sprawdzić intencje inwestora. Dłużnik ma na bieżąco informować sąd o postępowaniu w pracach z inwestorami.

16.19

Sąd nie wyznacza terminu nowego zgromadzenia.

16.20

Termin ma być wyznaczony po 6 listopada i będzie uwzględniał to czy GetBack wywiąże się ze swoich zobowiązań.

 

 

Wierzytelności
Windykacyjny pęd ku pieniądzom
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Wierzytelności
Fundusz zależny od Kruka wygrał licytację na zakup portfeli wierzytelności od PKO BP
Wierzytelności
Best także skorzystał z oferty Żabki
Wierzytelności
Kruk potwierdza: 1 mld zł zysku coraz bliżej
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Wierzytelności
Gigantyczny popyt na obligacje Kruka. Pomogło IPO Żabki?
Wierzytelności
Kredyt Inkaso wyemituje obligacje o wartości do 30 mln zł