Teraz rozwiązanie ma opierać się o posiadane przez Turków zapasy złota - minister zapowiedział, że propozycje mają być atrakcyjne, choć nie przedstawił szczegółów. W grudniu władze zaproponowały taki ruch w przypadku oszczędności w walutach obcych (głównie chodzi o dolary), chociaż ten proces idzie wolno (w styczniu szefowie banków centralnych zostali nieformalnie zobowiązani do zwiększenia presji wobec klientów). Tak czy inaczej kurs liry ustabilizował się w ostatnim czasie, niezależnie od faktu, że prezydent Erdogan odwołał szefa urzędu statystycznego, który jego zdaniem źle liczył wskaźnik inflacji, która sięga już 50 proc. r/r. Inwestorzy bardziej docenili jednak to, że Bank Turcji wstrzymał się z dalszymi obniżkami stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie CBRT już w przyszłym tygodniu. Czy to zapowiedź kolejnego ruchu na lirze?
Wykres dzienny USDTRY
Warto zwrócić uwagę fakt powrotu dolara do osłabienia na szerokim rynku, które ma szanse być kontynuacją tendencji zapoczątkowanej w zeszłym tygodniu. Może być to dodatkowa presja na spadek USDTRY.
NZDUSD - zapomniany rodzynek?
Waluty Antypodów były w styczniu w niełasce, chociaż zarówno dla AUD jak i dla NZD napłynęło wiele ważnych informacji, które będą kształtować ich notowania w średnim terminie. Wprawdzie RBA ostatecznie na pierwszym posiedzeniu w tym roku (na początku lutego) nie był ostatecznie tak "jastrzębi" jak sądzono, to i tak potwierdza się to, że decydenci w Australii przygotowują się do tego, aby zakomunikować możliwość podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. W przypadku RBNZ sprawa jest inna - tu cykl rozpoczął się na jesieni ub.r. i teraz możemy być świadkami jego wyraźnego przyspieszenia. Rynek wycenia w tym roku minimum 5 ruchów o 25 p.b. na stopie OCR (obecnie 0,75 proc.), a nie brak opinii, że RBNZ mógłby działać jeszcze bardziej zdecydowanie (cel ponad 3,00 proc. do wiosny 2023 r.). Gdyby taki scenariusz miał się zrealizować, to poziomy NZDUSD powinny być wyższe niż teraz, niezależnie od spodziewanych działań ze strony FED w tym roku (4-5 podwyżek o 25 p.b.).