Kluczowe informacje z rynków:
USA: Publikowane wczoraj po południu dane nt. indeksu aktywności sektora przetwórczego w Filadelfii za luty pokazały jego spadek do 32,8 pkt. z 43,3 pkt., ale był on mniejszy, niż oczekiwane 30,0 pkt. Do najwyższego poziomu od 1987 r. wzrósł subindeks nowych zamówień. Wczoraj poznaliśmy też dane nt. dynamiki rozpoczętych budów (1,29 mln) i wydanych pozwoleń (1,21 mln), a także cotygodniowego bezrobocia (241 tys.). Napłynęły też tzw. dane z rynku pracy JOLTS które są znacznie szerszą miarą bezrobocia – wynik w styczniu wypadł powyżej konsensusu (5,62 mln). Wczoraj zaprezentowane zostały też założenia dla budżetu na 2017 r. – nie ma tam jednak szczegółów nt. reformy podatków, za to przewiduje się spore cięcia w edukacji (-13,6 proc.), oraz ochronie środowiska (-29,6 proc.). Wzrosnąć mają jednak nakłady na obronność, transport, oraz weteranów wojennych.
G-20: Przemawiający wczoraj podczas wspólnej konferencji prasowej z niemieckim ministrem finansów, Sekretarz Skarbu USA dał do zrozumienia, że silny dolar w długim terminie nie jest problemem, chociaż w krótkim terminie może stanowić temat do dyskusji. Dodał, że kwestia wzmacniania konkurencyjności USA tkwi też zmianie systemu podatkowego, chociaż nie wymienił konkretów. Mnuchin zaznaczył, że Stany Zjednoczone nadal opowiadają się za wolnym handlem z uczciwymi zasadami. Odmówił komentarza dotyczącego pożądanych poziomów w relacji EUR/USD. Z kolei dzisiaj pojawiły się spekulacje odnośnie porozumienia po spotkaniu G-20, które ostatecznie pojawi się jutro. Liderzy G-20 mają być zgodni, co do tego, że nadmierna zmienność na rynkach FX jest szkodliwa dla wzrostu gospodarczego i tym samym mają nadal pozostawać w bliskim kontakcie, gdyby takie sytuacje się pojawiły. Polityka monetarna ma wspierać wzrost gospodarczy i stabilność cen. Komunikat może nie zawierać sformułowań odrzucających działania protekcjonistyczne.
Eurostrefa: W wieczornym wywiadzie dla dziennika Handelsblatt członek ECB Ewald Nowotny nie wykluczył możliwości podwyżki stóp procentowych przed zakończeniem programu QE. Jego zdaniem tzw. strategia wyjścia z luźnej polityki będzie inna, niż w przypadku FED.
Nowa Zelandia: Indeks PMI dla przemysłu w lutym wzrósł do najwyższego poziomu od 4 miesięcy (55,2 pkt.). Poznaliśmy też indeks zaufania konsumentów liczony przez ANZ, który w marcu jednak spadł o 1,7 proc. m/m do 125,2 pkt. Tamtejsza prasa spekuluje o raporcie banku Credit Suisse, którego zdaniem RBNZ może wcześniej odejść od polityki akomodacyjnej (rok przed wskazywanym w ostatnim komunikacie terminem, jakim byłaby połowa 2019 r.).