EUR/PLN najniżej od listopada 2015 r.

Czwartkowy, poranny obrót na rynku walutowym przynosi utrzymanie mocnego złotego, który przetestował okolice 4,1225 EUR/PLN.

Publikacja: 30.03.2017 09:11

Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2266 PLN za euro, 3,9307 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9417 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8870 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 3,542%.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu przyniosło nam kontynuację umocnienia złotego, pomimo odbicia wyceny dolara amerykańskiego. Lokalnie EUR/PLN przetestował okolice 4,2120 PLN, co jest najniższym poziomem od listopada 2015r. 17-miesięczne minima na parze wskazują na próbę rozegrania mocniejszego PLN, gdzie przekroczenie 4,20 PLN otwierałoby drogę do zejścia w stronę nawet 4,10 PLN. Trudno jednak obecnie analizować taki scenariusz z uwagi na jego niskie prawdopodobieństwo. Zakładałbym, iż po teście 4,21-4,23 EUR/PLN będziemy świadkami odbicia korekcyjnego na parze. Na rynkach akcyjnych obserwujemy pogorszenie się nastrojów, co lokalnie może przekładać się na spadek popytu na walut EM. Główny czynnik dla niedawnych wzrostów w postaci tzw. Trumptrade został w dużej mierze zanegowany, a zainicjowany wczoraj Brexit wciąż należy traktować jako czynnik niepewności. Lokalnie nastroje wokół PLN pozostają jednak relatywnie dobre – ostatnie podwyższenia prognoz makroekonomicznych (m.in. Moody's) na 2017r. wpisują się w trend pozytywnych oczekiwań. Należy jednak pamiętać, iż wycena PLN jest obecnie zależna głownie od czynników zewnętrznych.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Uwaga inwestorów pozostanie skupiona na USA, gdzie znów będziemy świadkami wystąpień przedstawicieli FED. W Europie warto bliżej przyjrzeć się publikacji inflacji HICP dla gospodarki Niemiec. Warto również bliżej przyjrzeć się posiedzeniu CNB, gdyż rynek wyraźnie spekuluje o zniesieniu cap'a na EUR/CZK.

Z rynkowego punktu widzenia teoretycznie na EUR/PLN obserwujemy próbę wybicia dołem i otwarcia drogi w kierunku 4,10 PLN za euro. W praktyce jednak wydaje się, iż bardziej prawdopodobny scenariusz zakłada korektę z okolic 4,21-4,23 PLN. Pogorszenie globalnych nastrojów i mocniejszy dolar nie stanowią dobrego układu zewnętrznego na rozegrania mocniejszych EM/CEE.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?