Kluczowe informacje z rynków:
USA: Według spekulacji agencji Bloomberg, Biały Dom ma już krótką listę nazwisk osób do objęcia teki szefa FED i tym samym nie planuje już kolejnych przesłuchań. Mają to być cztery osoby – obecna szefowa Janet Yellen, wiceprezes Jerome Powell, który według innych źródeł ma być faworyzowany przez Sekretarza Skarbu, Stevena Mnuchina, oraz Kevin Warsh (były członek FED, „jastrząb" sympatyzujący z Partią Republikańską), oraz Gary Cohn (obecny szef doradców ekonomicznych prezydenta Trumpa). Warto wspomnieć, że Biały Dom poza nominacją szefa FED, ma do obsadzenia jeszcze stanowisko wiceprezesa (po odejściu Stanley'a Fischer'a), a także dwóch członków FED. Procedura obsadzenia trzeciego członka FED utkwiła w Senacie, który musi zaaprobować kandydaturę Randy'ego Quarles'a.
WIELKA BRYTANIA: Parlament Europejski przyjął wczoraj rezolucję w której krytycznie ocena stan rozmów ws. Brexitu wskazując na duże opóźnienia. To oznacza jednocześnie brak zgody na przejście do kolejnego etapu rozmów, czyli tych dotyczących m.in. przyszłej umowy handlowej. Dzisiaj zaplanowane jest wystąpienie premier May podczas konwencji Partii Konserwatywnej. Tymczasem wczoraj minister ds. Brexitu David Davis postraszył, że Wielka Brytania wprawdzie chce negocjować, ale może także odejść od stołu rozmów i jest na to przygotowana, choć jak zaznaczył błędy mogą być dość kosztowne. Dzisiaj o godz. 10:30 poznaliśmy też wrześniowy odczyt indeksu PMI dla usług, który utrzymał się na poziomie z sierpnia (53,2 pkt.) – szacowano wzrost do 53,6 pkt.
JAPONIA: Zastępca szefa Banku Japonii (Nakaso) w wywiadzie opublikowanym przez gazetę Asahi stwierdził, że bank centralny może mieć deficyt w sytuacji rozpoczęcia procesu wyjścia z luźnej polityki, ale to nie powinno wpłynąć na te decyzje. Poznaliśmy też indeks zaufania konsumentów Conference Board, który wzrósł we wrześniu do 43,9 pkt. z 43,3 pkt.
CHINY: Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu na ten rok do 6,7 proc. z wcześniejszych 6,5 proc.