Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.12.2017 09:33 Publikacja: 24.12.2017 09:30
Wojciech Stępień, analityk, Raiffeisen Polbank
Foto: materiały prasowe
Na brak negatywnej reakcji polskiej waluty na decyzję Komisji Europejskiej wpływ miały dwa czynniki. Po pierwsze, decyzja była dobrze sygnalizowana i nie stanowiła zaskoczenia, po drugie natomiast rynek ma świadomość, że ryzyko wprowadzenia sankcji wobec Polski, które mogłoby mieć większy wpływ na kondycję polskiej gospodarki, pozostaje niskie. W pierwszych miesiącach przyszłego roku spodziewamy się dalszego umiarkowanego umocnienia złotego. Wsparciem dla wyceny polskiej waluty pozostawać powinny dane napływające z polskiej gospodarki. Silny wzrost w połączeniu z narastająca presją inflacyjną powinny prowadzić do spekulacji na temat możliwości podwyżek stóp procentowych przez RPP w drugiej połowie roku. Czynniki te powinny uzasadniać ruch kursu EUR/PLN w kierunku poziomu 4,15. Scenariusz umocnienia polskiej waluty zakłócać może jednak otoczenie międzynarodowe, a w szczególności możliwe schłodzenie koniunktury na rynkach ryzykownych aktywów. Czynnikiem ryzyka na początku przyszłego roku pozostawać będzie również polityka, niewykluczone jest więc, że ryzyko zaostrzenia się sporu na linii polski rząd – instytucje europejskie będzie przekładało się na przejściowe okresy słabości złotego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnia sesja pierwszego tygodnia handlu każdego nowego miesiąca to moment publikacji bardzo ważnych danych z amerykańskiego rynku pracy.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Środa na rynku walutowym stała pod znakiem przeceny złotego. Dobra wiadomość jest taka, że była ona kontrolowana.
W środę rano dolar wypada mieszanie w przestrzeni FX, co zdaje się przemawiać za tym, że rynek po prostu czeka na konkrety, które będą nim mogły mocniej ruszyć.
Złoty w środowy poranek notował niewielkie zmiany. Może jednak to się zmienić, kiedy na rynek napłyną dane o inflacji.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W Polsce, w środę po południu, niektórzy rozpoczną majowy wypoczynek. W USA tzw. długiego weekendu nie ma. Na co więc będą reagować waluty?
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas