Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Stępień, analityk, Raiffeisen Polbank
Na brak negatywnej reakcji polskiej waluty na decyzję Komisji Europejskiej wpływ miały dwa czynniki. Po pierwsze, decyzja była dobrze sygnalizowana i nie stanowiła zaskoczenia, po drugie natomiast rynek ma świadomość, że ryzyko wprowadzenia sankcji wobec Polski, które mogłoby mieć większy wpływ na kondycję polskiej gospodarki, pozostaje niskie. W pierwszych miesiącach przyszłego roku spodziewamy się dalszego umiarkowanego umocnienia złotego. Wsparciem dla wyceny polskiej waluty pozostawać powinny dane napływające z polskiej gospodarki. Silny wzrost w połączeniu z narastająca presją inflacyjną powinny prowadzić do spekulacji na temat możliwości podwyżek stóp procentowych przez RPP w drugiej połowie roku. Czynniki te powinny uzasadniać ruch kursu EUR/PLN w kierunku poziomu 4,15. Scenariusz umocnienia polskiej waluty zakłócać może jednak otoczenie międzynarodowe, a w szczególności możliwe schłodzenie koniunktury na rynkach ryzykownych aktywów. Czynnikiem ryzyka na początku przyszłego roku pozostawać będzie również polityka, niewykluczone jest więc, że ryzyko zaostrzenia się sporu na linii polski rząd – instytucje europejskie będzie przekładało się na przejściowe okresy słabości złotego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Złoty w piątek notował symboliczne zmiany. Większe emocje powinny pojawić się w przyszłym tygodniu.
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych.
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno.
W piątkowy poranek złoty notował niewielkie zmiany. Może tak być przez cały dzień, tym bardziej że wolne mają dzisiaj inwestorzy w Stanach Zjednoczonych.
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
Nieoczekiwana decyzja Rady Polityki Pieniężnej pogłębiła środową przecenę krajowej waluty.