W ciągu tygodnia PLN zyskał 4 gr wobec EUR

Wtorkowa, sesja na rynku walutowym przynosi podtrzymanie mocnego złotego, gdzie wycena EUR/PLN spadła poniżej 4,15 PLN.

Publikacja: 17.04.2018 08:00

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1470 PLN za euro, 3,3476 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8031 PLN względem funta szterlinga i 3,4856 PLN w relacji do franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,104% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek tygodnia na rynku FX przyniósł kontynuację wzrostu wyceny PLN na większości zestawień. EUR/PLN dość gładko przebił 4,15 PLN wyznaczając blisko 2-miesięczne minima w okolic 4,1450 PLN. Globalny apetyt na ryzyko jest dość zaskakujący z uwagi m.in. na kolejne odsłony globalnego protekcjonizmu oraz weekendowe wydarzenia w Syrii. Stąd wysnuwać można wniosek, iż przestrzeń do dalszej aprecjacji PLN zaczyna być ograniczona. Dodatkowo w okolicach 4,1315-4,1380 PLN widoczna jest silna strefa wsparcia. Dalsze zachowanie PLN (stabilizacja lub lekka korekta) zależeć będzie najpewniej od dalszych wydarzeń i działań D. Trump'a. Wczoraj Prezydent USA napisał na TT, iż niedopuszczalnym jest aby USA podnosiły stopy podczas gdy Chiny/Rosja dewaluują swoje waluty. WSJ podał wczoraj, iż USA rozważają kolejne cła na towary/usługi z Chin. W kraju warto wspomnieć o dość zaskakującym odczycie inflacji bazowej powyżej prognoz (0,7% r/r wobec oczek. 0,6% r/r). Jest to oczywiście spadek z lutego (0,8% r/r) niemniej nie zmienia to znacząco układu i oczekiwań co do stabilizacji stóp w wykonaniu RPP. Złoty pozostaje mocny zyskując wobec większości walut zarówno w przypadku głównych jak i koszyka EM. Lokalnie warto wspomnieć o lekkiej korekcie na rynku SPW, gdzie po spadku poniżej 3,0% obserwujemy powrót powyżej 3,10% w przypadku papierów 10YT.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych w kraju. W NBP odbędzie się posiedzenie Rady ds. Systemu Płatniczego. Globalny kalendarz makro na dziś zawiera szereg wskazań z USA (m.in. dane z rynku nieruchomości, produkcja przemysłowa, wystąpienia przedstawicieli FED). W centrum uwagi mogą znaleźć się jednak spekulacje o kolejnych ruchach protekcjonistycznych USA.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN w ciągu tygodnia zanotował blisko 4-groszowy ruch spadkowy, co podbija scenariusz wyhamowania aprecjacji, a nawet możliwość lekkie korekty wzrostowej. Z technicznego punktu widzenia mocniejsza strefa wsparcia to 4,1317-4,1382 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?