Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku walutowym było zakończenie posiedzenia FED, które wypadło ostatecznie blisko z oczekiwaniami. FOMC podwyższył stopy o 25 pb. sygnalizując jeszcze jeden ruch w tym roku oraz trzy kolejne w 2019r. Najwięcej emocji wzbudziło usunięcie z komunikatu odniesienia dot. akomodacyjnej polityki FED. W wystąpieniu po posiedzeniu Powell nadmienił jednak, iż pomimo zmian w komunikacie polityka FED pozostaje na „obranym kursie". Zakończenie posiedzenia FED podbiło zmienność wokół dolara, gdzie eurodolar przetestował ponownie okolice 1,18 USD, aby w kolejnych godzinach zejść do aktualnych 1,17173 USD. W szerszym ujęciu wydaje się, iż wczorajsze decyzje i komunikat FED mogą stanowić jednak wsparcie dla USD w średniej perspektywie. Z drugiej strony wydaje się, iż głównym elementem spekulacji jest obecnie EBC i perspektywy terminu zacieśniania polityki monetarnej w Strefie Euro. Brak momentalnego rozegrania mocniejszego USD został wykorzystany przez walut EM, które kontynuują odbicie. Złoty sforsował wsparcie na 4,28 EUR/PLN, co pozwoliło na lokalny test okolic 4,26 PLN. W dalszym ciągu kluczowym tematem dla PLN pozostaje rynek bazowy.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku inwestorzy bedą analizowali wczorajszy FED, a kalendarz makro na dziś zawiera m.in. inflację z Niemiec, finalny odczyt PKB z USA oraz popołudniowy pakiet danych z tego kraju (m.in. zamówienia na dobra trwałe). Dodatkowo mamy dziś parę wystąpień bankierów centralnych jak Draghi (EBC) czy Carney (BoE).
Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN sforsował wsparcie w rejonie 4,28 PLN co sygnalizuje potencjakne zejście do strefy 4,2450-4,26 PLN.
Konrad Ryczko
Analityk