Kluczowe informacje z rynków:
USA / KANADA/ MEKSYK/ NAFTA / USMCA: W ostatnich godzinach doszło do porozumienia pomiędzy USA, a Kanadą odnośnie nowego porozumienia handlowego, które zastąpi dotychczasową umowę NAFTA. Trzy strony – USA, Meksyk i Kanada mają podpisać nową umowę United States-Mexico-Canada Agreement (USMCA) do końca listopada, po czym będzie ona musiała zostać zatwierdzona jeszcze przez amerykański Kongres.
CHINY / PMI: Rynki w Chinach są zamknięte w dniach 1-5 października (tzw. Golden Week), ale jeszcze w niedzielę rano opublikowane zostały odczyty przemysłowego indeksu PMI za wrzesień, które rozczarowały. Indeks „rządowy" spadł do 7-miesięcznego minimum na poziomie 50,8 pkt. (wobec szacowanych 51,2 pkt.), a liczony przez Caixin osiągnął swój 16-miesięczny dołek na poziomie 50,0 pkt., który jest umowną granicą poniżej której uznaje się, że odczyty mogą zapowiadać recesję. Szacunki wynosiły 50,5 pkt.
JAPONIA / TANKAN: Opublikowane zostały kwartalne odczyty indeksów Tankan dla przemysłu – po raz trzeci z rzędu odnotowano spadek dla wskaźnika obejmujących największe firmy – odczyt wyniósł 19 pkt. wobec szacowanych 22 pkt. i był najniższy od czerwca 2017 r. Subwskaźnik obejmujący przyszłe wskazania wyniósł 19 pkt. wobec prognozy 20 pkt. W komentarzu do danych zwrócono uwagę, że wpływ na gorsze dane miały warunki pogodowe, oraz wzrost cen surowców, a wątek związany z wojnami handlowymi może odbić się w przyszłości.
EUROSTREFA / WŁOCHY / BUDŻET: Gazeta La Repubblica pisze, że Komisja Europejska najprawdopodobniej odrzuci w listopadzie projekt przyszłorocznego budżetu, chociaż procedura działań wobec Włoch jest wciąż rozważana. Tymczasem zarówno prezydent Mattarella, jak i szef Banku Włoch skrytykowali działania rządu zmierzające do wzrostu deficytu. Dzisiaj minister finansów Giovanni Tria ma spotkać się z ministrami finansów strefy euro w Luksemburgu. Prasa donosi, że ma on dać do zrozumienia, że nadmierne zadłużenie będzie ograniczane w dłuższej perspektywie – w 2021 r. ma ono spaść do 127 proc. PKB., deficyt w relacji do PKB będzie ograniczany w kolejnych trzech latach, a rząd nie zamierza rezygnować z mechanizmu automatycznego cięcia wydatków w sytuacji, kiedy gospodarka zaczęłaby spowalniać.