Kluczowe informacje z rynków:
WIELKA BRYTANIA: Wczoraj agencja Reuters powołując się na źródła w Brukseli podała, że przesłane przez Londyn nowe propozycje dotyczące rozwiązania sporu o granicę z Irlandią po Brexicie, zostały ocenione jako „krok we właściwym kierunku", który może pomóc „znaleźć możliwy kompromis". Dzisiaj Reuters podał powołując się na źródła u unijnych negocjatorów, że zawarcie porozumienia z Wielką Brytanią jest „bardzo bliskie".
USA / PENCE / CHINY: Przemawiający wczoraj w konserwatywnym ośrodku Hudson Institute wiceprezydent USA Mike Pence skrytykował Chiny za ich „drapieżne" poczynienia w świecie, oskarżając Pekin i mieszanie się w amerykańską politykę wewnętrzną i manipulowanie opinią publiczną w USA, a także „gospodarczą agresję", która służy rozbudowie chińskiej potęgi militarnej. Dodał, że „USA nie dadzą się zastraszyć, ani nie ulegną Chinom". Tymczasem agencja Bloomberg napisała o aferze szpiegowskiej z użyciem chińskich „chipów", co przekłada się dzisiaj rano na wyraźne spadki takich spółek, jak Lenovo, czy ZTE.
AUSTRALIA / DANE: Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 0,3 proc. m/m wobec szacunków 0,2 proc. m/m, oraz braku zmiany w lipcu. Poznaliśmy też wrześniową wartości indeksu PMI dla sektora budowlanego, który sporządza AIG. Po raz pierwszy od 20 miesięcy spadł on poniżej poziomu 50 pkt. (49,3 pkt. wobec 51,8 pkt).
JAPONIA / BOJ / DANE / UMOWA HANDLOWA: Po rynku krążą informacje, że Bank Japonii może być skłonny tolerować wyższe poziomy rentowności obligacji na długiej krzywej – dzisiaj rano dla 10-latek sięgnęła ona poziomu 0,16 proc. – i dalej ograniczać zakupy papierów. Dzisiaj rano poznaliśmy też dane nt. wydatków gospodarstw domowych – w sierpniu dynamika była najwyższa od 3 lat (2,8 proc. r/r) – oraz dynamiki zarobków (w ujęciu realnym spadek o 0,6 proc. r/r w sierpniu). Jednocześnie władze podały, że trzecia runda bilateralnych rozmów z USA nt. umowy handlowej odbędzie się w połowie listopada.