Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3056 PLN za euro, 3,7434 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7678 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8669 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,3% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na rynku FX przyniosły lekkie wyhamowanie wzrostów dolara. Rentowności amerykańskiego długu (10YT) pozostawały jednak blisko 7-letnich maksimów. Rynek czeka na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy, niemniej ostatnie nastroje wokół UDS pozostają „bycze". W tle oczywiście pozostają Włochy, gdzie wedle ostatnich doniesień KE może nie zaakceptować projektu budżetowego. Lokalnie nie dzieje się zbyt dużo – PLN pozostaje w ramach szerszej konsolidacji, a słabsze dane makro są relatywnie spodziewane. Przy braku zmiany stanowiska RPP zachowanie PLN podyktowane jest nastrojami na szerokim rynku i wpływem notowań USD na waluty EM.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. NBP poda jedynie poziom aktywów rezerwowych. Ciekawiej będzie za to na szerokim rynku, gdzie kluczowym punktem dnia jest godz. 14:30 i publikacja wskazań z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy spodziewają się NFP na poziomie 185k oraz zmiany płacy godzinowej na poziomie 0,3% m/m.
Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne wokół PLN nie uległy większym zmianom. EUR/PLN pozostaje w ramach konsolidacji 4,245-4,35 PLN. USD/PLN po lekkim wzroście wyhamował przy 3,7350 PLN. Kluczowym czynnikiem pozostaje zachowanie USD, niemniej skala ostatnich zmian na rynku PLN pozostaje i tak niewielka.
Konrad Ryczko