Kluczowe informacje z rynków:
WIELKA BRYTANIA/ BREXIT / DANE: Pojawiają się spekulacje bazujące na wypowiedziach dyplomatów m.in. z Niemiec i Francji, dające szanse na wypracowanie kompromisu ws. Brexitu w ciągu najbliższych tygodni. Podczas rozpoczynającego się dzisiaj szczytu UE nie będzie to raczej możliwe. Zdaniem Financial Times, który powołuje się na źródła z otoczenia szefa negocjatorów UE (Barnier), rozważana jest możliwość, aby Wielka Brytania pozostała w unii celnej o dodatkowy rok dłużej po okresie przejściowym, jaki kończy się w grudniu 2020 r. O godz. 10:30 poznaliśmy natomiast dane nt. inflacji CPI, która we wrześniu wyhamowała do 2,4 proc. r/r i 1,9 proc. r/r dla wartości bazowej (to poniżej szacunków).
USA / FED: Donald Trump ponownie skrytykował FED za zbyt szybkie podnoszenie stóp procentowych. To spotkało się z krytyką byłej prezes FED, Janet Yellen, której zdaniem może prowadzić to do „upolitycznienia" tematu działań FED. Agencje zacytowały też słowa Mary Daly (nowej prezes oddziału FED w San Francisco), która dość optymistycznie wypowiedziała się na temat perspektyw gospodarki, oraz rynku pracy, a w temacie inflacji stwierdziła, że FED jest „efektywnie w celu 2 proc.". Dodała, że obecne podejście Rezerwy jest właściwe.
USA / KANADA/ MEKSYK/ USMCA: Szef Republikanów w Senacie (Mitch McConnell) przyznał w wywiadzie dla agencji Bloomberg, że głosowanie w Kongresie dotyczące ratyfikacji nowej umowy USMCA zastępującej NAFTA, może mieć miejsce dopiero w przyszłym roku. Dodał jednak, że nie konsultował tego z Białym Domem, któremu zależy na tym, aby traktat został ratyfikowany jeszcze w tym roku.
AUSTRALIA: Dzień przed publikacją ważnych danych z rynku pracy, głos na ten temat zabrał zastępca szefa RBA (Debelle). Zaznaczył, że jest optymistą, co do odczytów, ale dodał, że nie musi się to szybko przekładać na wzrost płac – zaznaczył, że wskazana jest cierpliwość.