Kluczowe informacje z rynków:
USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: W nocy agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, że Biały Dom zamierza oclić chińskie towary o wartości 250 mld USD (wtedy cały import z Chin byłby już objęty wyższymi stawkami), jeżeli zaplanowane na 30 listopada spotkanie prezydentów USA i Chin, miałoby nie przynieść przełomu. Tymczasem Donald Trump w wywiadzie dla telewizji Fox przyznał, że spodziewa się „wspaniałego porozumienia" z Chinami.
CHINY / KURS JUANA: W Biuletynie Informacji Gospodarczej pojawiły się wzmianki o możliwej interwencji na rynku USD/CNY, tak aby nie dopuścić do złamania bariery 7,00.
NORWEGIA: Sprzedaż detaliczna bez uwzględnienia samochodów nieoczekiwanie spadła we wrześniu o 0,7 proc. m/m (spodziewano się wzrostu o 0,2 proc. m/m, po tym jak w sierpniu wynosił on 0,6 proc. m/m).
EUROSTREFA / DANE / HISZPANIA / FRANCJA / WŁOCHY/ CAŁA STREFA EURO: Wstępne dane z Francji nt. dynamiki PKB w III kwartale pokazały, że wzrost wyniósł 0,4 proc. k/k wobec szacowanych 0,5 proc. k/k, oraz 0,2 proc. k/k odnotowanych w poprzednim okresie. Wydatki francuskich konsumentów we wrześniu nieoczekiwanie spadły o 1,7 proc. m/m. Poznaliśmy też dane z Hiszpanii, gdzie sprzedaż detaliczna we wrześniu spadła o 0,9 proc. r/r, a szacunkowa inflacja HICP wypadła w październiku na poziomie 2,3 proc. r/r (tak jak we wrześniu). O godz. 10:00 napłynęły dane z Włoch – szacunkowy PKB w III kwartale wypadł nieco słabiej, bo na poziomie 0,0 proc. k/k i zaledwie 0,8 proc. r/r (szacowano 0,1 proc. k/k i 0,9 proc. r/r). O godz. 11:00 opublikowane zostały natomiast szacunki PKB dla całej strefy euro – w III kwartale wzrost był poniżej oczekiwań i wyniósł 0,2 proc. k/k i 1,7 proc. r/r – oraz wskaźniki koniunktury dla całej strefy euro – główny indeks nastrojów w gospodarce spadł w październiku głębiej, bo do 109,8 pkt.