Kluczowe informacje z rynków:
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Rozmowy ws. kształtu umowy rozwodowej są na ostatniej prostej. Szef unijnych negocjatorów Michel Barnier powtórzył wczoraj, że 95 proc. tematów jest „w dużej mierze zdefiniowanych", chociaż pewne kwestie nadal pozostają nierozwiązane (w domyśle chodzi o tzw. backstop dla Irlandii). Posiedzenie rządu, na którym premier May przedstawi swój projekt ministrom w rządzie, zaplanowano na dzisiaj. Szefowa rządu przedstawi też swój projekt w Izbie Gmin. Dzisiaj rano szef gabinetu (Lidington) stwierdził, że pozostaje wprawdzie ostrożny z nadmiernym optymizmem, ale jego zdaniem wciąż istnieje szansa na wypracowanie porozumienia w ciągu najbliższych 24-48 godzin. W ostatnich dniach media poddawały w wątpliwość szanse na rychły kompromis powołując się na anonimowe źródła unijne, co doprowadziło do przeceny funta. Tymczasem rynek obawia się, że opóźnienia sprawią, że nie uda się zwołać specjalnego szczytu UE-Wielka Brytania w końcu listopada.
WIELKA BRYTANIA / DANE MAKRO: Stopa bezrobocia we wrześniu nieoczekiwanie podniosła się do 4,1 proc. z 4,0 proc., a wnioski o zasiłek od bezrobotnych wzrosły w październiku o 20,2 tys. (szacowano 4,3 tys.), a dane za wrzesień zrewidowano do 23,2 tys. z 18,5 tys. Dynamika płac wskazała na wzrost o 3,0 proc. r/r w październiku (jak oczekiwano), a dane za wrzesień zrewidowano do 2,8 proc. r/r z 2,7 proc. r/r. Bez uwzględnienia bonusów wzrost był większy (3,2 proc. r/r wobec prognozy 3,1 proc. r/r).
EUROSTREFA / WŁOCHY / BUDŹET / KOMISJA EUROPEJSKA: Dzisiaj mija termin w którym rząd w Rzymie powinien przesłać do Komisji Europejskiej poprawki dotyczące projektu przyszłorocznego budżetu – chodzi o lepsze zbilansowanie budżetu, gdyż obecnie wzrost wydatków może doprowadzić w przyszłym roku do wzrostu deficytu do 2,4 proc. PKB. Bliżej prawdy w tym względzie może być Komisja Europejska, która kilka dni temu zaprezentowała zrewidowane prognozy dla Włoch do 2020 r., gdyż pojawiły się spekulacje, że rząd w Rzymie może zrewidować prognozy wzrostu PKB, co podniosłoby przyszłoroczny deficyt do 2,6 proc. PKB z 2,4 proc. PKB.
USA / CHINY / WOJNY HANDLOWE / SPOTKANIE TRUMP-XI: Zdaniem Wall Street Journal w miniony piątek doszło do rozmowy telefonicznej pomiędzy Sekretarzem Skarbu Steve Mnuchinem, a chińskim wicepremierem Liu He, której tematem były przygotowania do rozmów obu prezydentów podczas szczytu G20 zaplanowanego na 30 listopada. Obie strony podobno zgadzały się, co do tego, że należy zmniejszyć napięcia w tematach handlowych, chociaż Amerykanie nadal upierali się przy tym, że Chiny pierwsze powinny przedłożyć konkretną ofertę będącą dowodem na to, ze Pekin jest skłonny szukać kompromisu, aby można było rozpocząć negocjacje.