Doniesienia dot. Brexit'u poprawiły nastroje, PKB dla Polski w kalendarzu

Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi większych emocji. Złoty pozostaje w ramach konsolidacji, a szeroki rynek zanotował lekkie odbicie na bazie spekulacji dot. zbliżenia stanowisk ws. Brexit'u.

Publikacja: 14.11.2018 08:19

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2909 PLN za euro, 3,8011 PLN wobec dolara amerykańskiego,3,7732 PLN względem franka szwajcarskiego  oraz 4,9502 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,233% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku FX przyniosły lekką poprawę nastrojów po doniesieniach o potencjalnym zbliżeniu stanowisk UK i UE odnośnie umowy dot. Brexit'u. Wedle nieoficjalnych informacji do podpisania umowy może dojść już dziś. Ponadto pojawiły się informacje o ponownych negocjacjach USA z Chinami. W konsekwencji obserwowaliśmy podbicie eurodolara, co z kolei tradycyjnie poprawiło nastroje również na walutach EM, w tym PLN. Same zmiany pozostają jednak stosunkowo ograniczone – złoty pozostaje w ramach szerokiego zakresu wahań konsolidacyjnych. Osobne zdanie należy poświecić kwotowaniom ropy, gdzie pojawiają się określenia dot. krachu – kurs WTI spadł z okolic 77 USD do obecnych 55 USD. Kwotowania „czarnego złota" rzutują na część koszyka EM (m.in. RUB).

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. wstępnego wskazania dynamiki PKB za III kw. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie 4,7% wobec 5,1% uprzednio. Ponadto GUS poda dziś dane finalne dot. dynamiki CPI za październik. Na szerokim rynku mamy dziś dzień z publikacjami inflacji za październik zarówno dla Europy jak USA. Uwaga rynków skupiona będzie najpewniej na wydarzeniach w UK.

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne wokół PLN nie uległy większym zmianom. W przypadku EUR/PLN oraz USD/PLN pozostajemy w ramach układów konsolidacyjnych trwających od czerwca.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl: Fundamenty złotego pozostają mocne, ale...
Waluty
Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością
Waluty
Polski złoty pozostanie mocny w drugim kwartale
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty warto teraz stawiać?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę