Kluczowe informacje z rynków:
EUROSTREFA / WŁOCHY: Włoski rząd nie zdecydował się na wprowadzenie poprawek do projektu przyszłorocznego budżetu, o co prosiła do 13. XI Komisja Europejska. Jedyną zmianą była zapowiedź o możliwym przyspieszeniu prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw. Markus Feber z komisji ds. gospodarczych i polityki pieniężnej przy Parlamencie Europejskim wezwał wczoraj KE do rozpoczęcia działań przeciwko Włochom, jeżeli te nie prześlą poprawek do 21 XI. Rentowności włoskich obligacji pną się górę, ale ruch jest powolny. Spread pomiędzy 10-letnimi papierami Włoch i Niemiec przekracza 300 p.b.
WIELKA BRYTANIA / BREXIT : Rząd premier May przyjął wczoraj szkic ustawy dotyczącej Brexitu, która zakłada, że tzw. okres przejściowy po opuszczeniu Unii potrwa do końca 2020 r. Do tego czasu cała Wielka Brytania pozostałaby w unii celnej, a do lipca 2020 r. obie strony miałyby wynegocjować rozwiązanie zakładające uniknięcie pojawienia się twardej granicy pomiędzy dwoma Irlandiami. Niemniej do Bruksela będzie miała prawo do oceny, na ile to rozwiązanie jest skuteczne – inaczej unia celna miałaby obowiązywać dalej. Nie wyklucza się też, że Irlandię Północną miałyby obowiązywać znacznie ostrzejsze (dopasowane pod wymogi UE przepisy, niż resztę Zjednoczonego Królestwa). Ten zapis budzi najwięcej emocji. Wprawdzie wczoraj szkic umowy rząd May rzekomo przyjął w sposób kolektywny, to jednak dzisiaj rezygnację złożył wiceminister z Irlandii Północnej, Shailesh Vara, minister ds. Brexitu Dominic Raab, oraz minister pracy Esther McVey. Eurosceptycy w Partii Konserwatywnej już wcześniej zapowiedzieli, że jeszcze dzisiaj po południu złożą wniosek o wotum zaufania dla May i liczą na to, że uda im się znaleźć wymagane ku temu ustawowe poparcie 48 posłów (część posłów ma rzekomo wyrażać swoje warunkowe poparcie). Głosowanie przeciwko umowie Brexitu już zapowiedziała koalicyjna partia północnoirlandzkich unionistów (DUP), która ma 10 posłów. Opozycyjna Partia Pracy zapowiedziała, że nie poprze umowy w Izbie Gmin, a odejście ministra Raab'a jest sygnałem, że May utraciła mandat do dalszego rządzenia. Niemniej szef Rady Europejskiej jeszcze wczoraj zwołał na 25 listopada rano specjalny szczyt UE-Wielka Brytania, na którym umowa ws. Brexitu ma zostać zaaprobowana. Nieoficjalnie (plotki z wczoraj) głosowanie w Izbie Gmin mogłoby się odbyć 10 grudnia.
WIELKA BRYTANIA / DANE: Opublikowana dzisiaj rano dynamika sprzedaży detalicznej w październiku wypadła poniżej oczekiwań – odczyt wskazał na spadek o 0,5 proc. m/m i wyhamowanie dynamiki rocznej do 2,2 proc. r/r.
USA / CHINY/ RELACJE HANDLOWE: Agencja Reuters doniosła, jakoby strona chińska wysłała pisemną odpowiedź na żądania USA dotyczące zmian we wzajemnych relacjach handlowych. Nie podano szczegółów, ale ta informacja wzmocniła oczekiwania, że obie strony wyrażają wolę do rozmów.