Kluczowe informacje z rynków:
WIELKA BRYTANIA / UNIA EUROPEJSKA / BREXIT: Podczas niedzielnego szczytu UE-Wielka Brytania zatwierdzony został projekt porozumienia ws. Brexitu, do którego dołączona została polityczna deklaracja dotycząca przyszłych relacji handlowych (nie jest prawnie wiążąca, gdyż jest zbiorem ogólników dotyczących kierunku negocjacji, jakie zaczną się po 29.03.2019 r.). Okres przejściowy ma potrwać do końca 2020 r., ale istnieje jego możliwość wydłużenia o kolejne 2 lata. W tym czasie Wielka Brytania pozostanie w ramach unijnych regulacji i zasad. Obie strony podkreślały wczoraj, że Umowa jest najlepszą z możliwych, ale szanse na jej ratyfikację w Izbie Gmin są wciąż małe. W efekcie w prasie pojawił się „dramatyczny i bezpośredni" list premier May, w którym zwraca ona uwagę, że Umowa uwzględnia wolę społeczeństwa wyrażoną w referendum z 2016 r. i parlament nie powinien tego blokować. Szefowa rządu wezwała Brytyjczyków do „nowej ery politycznej jedności". Niemniej spekuluje się, że przygotowywane są alternatywne plany na wypadek przegranego głosowania, w tym scenariusz zachowania bliskich związków Wielkiej Brytanii z UE na wzór Norwegii.
EUROSTREFA / ECB / NIEMCY / WŁOCHY: Zdaniem głównego ekonomisty Europejskiego Banku Centralnego, Petera Praeta w ostatnim czasie doszło do spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego, a ryzyka stają się coraz bardziej widoczne. Tymczasem indeks nastrojów w biznesie IFO wypadł w listopadzie gorzej od prognoz (spadek do 102,0 pkt. z 102,8 pkt. przy prognozie 102,3 pkt. Subindeks bieżącej oceny sytuacji cofnął się do 105,4 pkt. (oczekiwano 105,3 pkt.), a przyszłych oczekiwań do 98,7 pkt. (szacowano 99,2 pkt.). W komentarzu zwraca się uwagę na ryzyka dla eksportu w postaci Brexitu, czy też wojen handlowych. Dzisiaj o godz. 15:00 mamy jeszcze przemówienie szefa ECB w Parlamencie Europejskim. Równie ciekawym wątkiem będą Włochy – w poniedziałek rano pojawiły się spekulacje, że włoski rząd byłby skłonny podjąć działania zmierzające do zejścia z przyszłorocznym deficytem budżetowym poniżej 2 proc. PKB. Być może więcej szczegółów zobaczymy dzisiaj wieczorem.
NOWA ZELANDIA: Opublikowana z niedzieli na poniedziałek dynamika sprzedaży detalicznej za III kwartał wypadła poniżej oczekiwań – dynamika k/k była zerowa wobec szacunków na poziomie 1,0 proc.
ROSJA / UKRAINA: W weekend doszło do poważnego incydentu na Morzu Azowskim. Dzisiaj w trybie pilnym zbiera się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Ukraina wprowadziła stan wojenny i postawiła wojska do gotowości bojowej. Międzynarodowa społeczność apeluje o dialog obu stron i deeskalację konfliktu. Rubel traci, ale zmiany kursu nie są duże.