Kluczowe informacje z rynków:
AUSTRALIA / DANE: Wzrost gospodarczy w III kwartale był najniższy od początku 2017 r., dynamika wyniosła 0,3 proc. k/k i 2,8 proc. r/r wobec szacowanych 0,6 proc. k/k i 3,3 proc. r/r. Dane za II kwartał zostały zrewidowane do 3,1 proc. r/r z 3,4 proc. r/r.
USA / NIEMCY / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Rzecznik Białego Domu stwierdził wczoraj, że nie ma planów rychłego wdrożenia wysokich stawek celnych na import niemieckich aut, chociaż prezydent Trump powiedział wczoraj szefom niemieckich koncernów, że chętnie widziałby przeniesienie części produkcji do USA. Tymczasem szef Białego Domu dał do zrozumienia na Tweeterze, że oczekuje „prawdziwej" umowy handlowej z Chinami, albo żadnego porozumienia nie będzie i USA rozpoczną pełnowymiarową wojnę handlową. Tymczasem w prasie pojawiają się opinie, że 90 dni to za mało czasu, aby wypracować porozumienie. Tymczasem dzisiaj rano napłynęły nieoczekiwanie dobre dane PMI Caixin dla usług, który wzrósł w listopadzie do 53,8 pkt. z 50,8 pkt.
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Izba Gmin przegłosowała wczoraj wniosek (311 do 293) uznającym winnych obrazy parlamentu ministrów w rządzie May, którzy sprzeciwili się wczoraj upublicznieniu pełnej wersji dokumentu będącego analizą prawną porozumienia dotyczącego Brexitu. Ta zostanie opublikowana dzisiaj. Parlament przegłosował też wczoraj poprawkę (321 do 299), która pozwoli mu przejąć inicjatywę w temacie Brexitu, jeżeli premier May przegra głosowanie 11 grudnia. W efekcie rynek zaczął obstawiać, że posłowie nie dopuszczą do scenariusza Brexitu „bez porozumienia". Tymczasem wczoraj rano rzecznik Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przyznał, że Londyn mógłby jednostronnie wymówić Artykuł 50, czyli zatrzymać proces Brexitu.
EUROSTREFA: Ostateczne odczyty PMI dla usług wypadły nieco lepiej od pierwszych szacunków na poziomie 53,1 pkt. – odczyt wyniósł 53,4 pkt. w listopadzie, wobec 53,7 pkt. odnotowanych w październiku.