Rollercoaster na rynkach, złoty pozostaje jednak stabilny

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi pewnie wytłumienie nastrojów po nerwowym czwartku.

Publikacja: 07.12.2018 07:17

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2790 PLN za euro, 3,7644 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7913 LN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8048 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,022% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynkach finansowych cechowały się podwyższoną zmiennością. Powrót inwestorów z USA przyniósł przejściowo ponad 3% spadki na tamtejszych rynkach akcyjnych (SPX). Zamkniecie wypadło jednak blisko punktu odniesienia (-0,15%), co jest sygnałem, iż popyt pozostaje „w grze" a sam grudzień będzie niezwykle ciekawy na rynkach. Na FX sesja nie była aż tak dynamiczna gdzie EUR/USD pozostaje blisko okolic 1,1360 USD. W dalszym ciągu na rynkach straszy odwrócenie krzywej rentowności długu USA, co opisywaliśmy w ostatnich dniach. Spadło również prawdopodobieństwo podwyżek stóp przez FED w 2019r. Do niedawna były to spodziewane 3 ruchy, teraz natomiast inwestorzy zakładają tylko jednorazową podwyżkę. Z punktu widzenia PLN, o ile w kraju dzieje się dość m.in. wokół nadzoru, to sam złoty pozostaje stabilny. Kontynuowany jest trend konsolidacyjny, a większość zmian wynika bezpośrednio z zachowania eurodolara.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. GUS poda dane dot. wyników banków w I-III kw., a NBP zaprezentuje daje dot. aktywów rezerwowych za listopad. Kluczową figurą dnia na szerokim rynku będą dane z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy spodziewają się publikacji NFP na poziomie 200k oraz dynamiki płacy godzinowej 0,3% m/m.

Z rynkowego punktu widzenia sytuacja wokół PLN nie uległa większej zmianie. Większość zestawień pozostaje w ramach długoterminowej konsolidacji i jedynie mocny impuls z rynku zewnętrznego najpewniej przyniósłby wyłamanie się ze schematu.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl: Fundamenty złotego pozostają mocne, ale...
Waluty
Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością
Waluty
Polski złoty pozostanie mocny w drugim kwartale
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty warto teraz stawiać?
Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę