Kluczowe informacje z rynków:
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Po spotkaniu z unijnymi liderami podczas czwartkowego szczytu, premier May nie otrzymała wiążących prawnie deklaracji dotyczących dodatkowych gwarancji do wynegocjowanego porozumienia ws. Brexitu. UE teoretycznie zadeklarowała, że mechanizm backstopu jest tymczasowy, a nowa umowa handlowa zostanie wynegocjowana do 2021 r. W oficjalnym dokumencie po spotkaniu nie znalazły się jednak sformułowania, że podczas styczniowego szczytu będzie rozważana możliwość przekazania dodatkowych zapewnień dla Wielkiej Brytanii i nie będzie nowych renegocjacji, a większość polityków, w tym J.C.Juncker zwracała wczoraj uwagę, że przekaz ze strony Brytyjczyków zaczyna być mglisty. Komisja Europejska zobowiązała się do tego, że 19 grudnia opublikuje informacje konieczne do przygotowania się na czarny scenariusz, tj. Brexitu bez porozumienia. Tymczasem na brytyjskiej scenie politycznej pojawiają się głosy za drugim referendum – dzisiejsze słowa przedstawicielki partii DUP.
EUROSTREFA / ECB: Na wczorajszym posiedzeniu bank centralny zgodnie z oczekiwaniami ogłosił koniec programu QE, ale zaznaczył, że środki nadal będą reinwestowane i to długo po rozpoczęciu cyklu podwyżek stóp procentowych. Podtrzymano stwierdzenie, że do „zaostrzenia" polityki może dojść „po lecie" 2019 r. Nieznacznie skorygowano projekcje wzrostu PKB i inflacji na lata 2019-2020, a podczas konferencji prasowej Mario Draghi przyznał, że ostatnie dane były rozczarowujące i dodał, że ryzyka są coraz bardziej widoczne.
EUROSTREFA/ DANE PMI: Wstępne szacunki PMI za grudzień wypadły słabo. W Niemczech wskaźnik dla przemysłu spadł do 51,5 pkt. z 53,8 pkt. (szacowano 51,7 pkt.), a dla usług obniżył się do 52,5 pkt. z 53,3 pkt. (oczekiwano 53,5 pkt.). We Francji przemysłowy PMI zszedł poniżej bariery 50 pkt. (do 49,7 pkt. z 50,8 pkt. przy szacunkach 50,7 pkt.), podobnie jak usługowy (spadek do 49,6 pkt. z 55,1 pkt. przy prognozie 54,8 pkt.). W efekcie zbiorczy PMI dla całej strefy euro zszedł w grudniu do 51,4 pkt. z 51,8 pkt. (oczek. 51,8 pkt.), a usługowy do 51,4 pkt. z 53,4 pkt. (progn. 53,4 pkt.)
CHINY / DANE: Dynamika produkcji przemysłowej wyhamowała w listopadzie do 5,4 proc. r/r z 5,9 proc. r/r (szacowano 5,9 proc. r/r), a sprzedaży detalicznej do 8,1 proc. r/r z 8,6 proc. r/r (oczekiwano odbicia do 8,8 proc. r/r). Przyspieszyły tylko inwestycje w aglomeracjach – do 5,9 proc. r/r z 5,7 proc. r/r. W przypadku sprzedaży detalicznej dane są najgorsze od 15 lat, a produkcji od 3 lat.