Kluczowe informacje z rynków:
CHINY/ DANE: W poniedziałek nad ranem napłynęły kluczowe dane nt. dynamiki PKB w IV kwartale, oraz grudniowych danych nt. produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, oraz inwestycji w aglomeracjach. Dynamika spowolniła do 1,5 proc. k/k i 6,4 proc. r/r, ale z tym rynek się liczył. W ujęciu całego 2018 r. wzrost wyniósł 6,6 proc. i był najniższy od 28 lat. Za to produkcja przemysłowa zaskoczyła nieco na plus rosnąc w grudniu do 5,7 proc. r/r z 5,4 proc. r/r w listopadzie, a z kolei sprzedaż detaliczna wyniosła 8,2 proc. r/r (jak oczekiwano), a inwestycje 5,9 proc. r/r (szacowano 6,0 proc. r/r).
CHINY / USA / NEGOCJACJE HANDLOWE: Jeszcze w piątek prasa podała jakoby strona chińska wyszła z propozycją zakupów amerykańskich dóbr za 1 bln USD w ciągu 6-lat, co mogłoby zredukować nierównowagę w handlu pomiędzy obydwoma krajami do 2024 r. Amerykanie mieliby jednak być sceptyczni wobec tej oferty. Szef USTR, Robert Lighthizer powtórzył, że ostatnie rozmowy z Chińczykami doprowadziły do niewielkich postępów w temacie ochrony własności intelektualnej w przemyśle. Prasa ponownie przywołała też temat nałożenia restrykcji na chińskie koncerny telekomunikacyjne przez amerykańską administrację. Agencje zacytowały też słowa Donalda Trumpa, który przyznał, że piątkowy artykuł WSJ na temat możliwej obniżki ceł dla Chin był nieprawdziwy, ale rozmowy handlowe idą w dobrym kierunku i zostanie zawarte „dobre porozumienie".
USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Donald Trump zaproponował Demokratom zmiany niektórych przepisów imigracyjnych w zamian za pozyskanie funduszy na budowę muru w wysokości 5,7 mld USD, co mogłoby zwiastować bliski koniec paraliżu administracji. Szef senackiej większości (McConnell) zapowiedział głosowanie w tej sprawie, ale projekt spotkał się z krytyką Demokratów kontrolujących Izbę Reprezentantów.
WIELKA BRYTANIA: Premier Theresa May ma wystąpić dzisiaj około godz. 16:30 w parlamencie z nowymi propozycjami nt. Brexitu. Niemniej nie jest to konsensus wypracowany z między-partyjnych rozmów, jak zapowiadała to wcześniej, gdyż te się nie udały ze względu na „nieugiętą" postawę lidera Partii Pracy. Według spekulacji prasowych May ma skupić się na temacie tzw. scenariusza backstopu z Irlandią Północną, który był główną przeszkodą dla akceptacji porozumienia w Partii Konserwatywnej, oraz koalicjanta DUP. Plotkuje się, że premier może dążyć do podpisania odrębnego porozumienia o ruchu granicznym z Irlandią, w tym zmian w tzw. Porozumieniu Wielkopiątkowym z 1998 r., czemu władze w Dublinie nie nazbyt chętne. Agencje cytują słowa niemieckiej kanclerz Merkel, która dała do zrozumienia, że zamierza pracować „do ostatniego dnia", aby wypracować konsensus pozwalający uniknąć chaotycznego Brexitu.