Kluczowe informacje z rynków:
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Członkowie gabinetu premier May przeprowadzali tajne narady w celu wypracowania scenariusza uniknięcia „bezumownego" Brexitu, podał dzisiaj The Telegraph. Tymczasem były premier Tony Blair stwierdził w Davos, że szanse na przeprowadzenie drugiego referendum przekraczają 50 proc. Wczoraj lider laburzystów, Jeremy Corbyn, wyraził swoje poparcie dla zgłoszonej poprawki wymuszającej na rządzie złożenie wniosku o wydłużenie Brexitu – jeżeli ta zostanie zaakceptowana, to rząd będzie miał na to czas do 26 lutego, a proces Brexitu mógłby zostać odroczony nawet do końca roku. W tą stronę zaczynają iść także przedstawiciele UE – unijny komisarz Pierre Moscovici stwierdził, że najlepszą opcją byłoby drugie referendum, choć jak dodał UE nie może naciskać i wszystko zależy teraz od decyzji samych Brytyjczyków. Ze strony przedstawicieli Niemiec i Francji napływają też sygnały „zrozumienia" dla ewentualnego scenariusza wydłużenia Brexitu w czasie. Tymczasem szef unijnych negocjatorów twardo postawił sprawę ewentualnych rozmów nt. modyfikacji irlandzkiego backstopu, dając do zrozumienia, że nie ma takiej możliwości, co ucina możliwości politycznych manewrów ze strony premier Theresy May.
USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Istnieje ryzyko, że gospodarka nie odnotuje wzrostu gospodarczego w I kwartale b.r., jeżeli „goverment shutdown" będzie kontynuowany – oświadczył w wywiadzie dla telewizji CNN doradca gospodarczy Białego Domu, Kevin Hasset. Tymczasem agencje cytują wypowiedzi Demokratów, którzy mają większość w Izbie Reprezentantów z których wynika, że mogliby oni rozważyć przeznaczenie 5,7 mld USD na tzw. zabezpieczenie granicy, ale nie konkretnie budowę muru z Meksykiem.
AUSTRALIA: Stopa bezrobocia spadła w grudniu do najniższego poziomu od 8 lat, tj. 5,0 proc. z 5,1 proc. miesiąc wcześniej. Był to jednak wynik spadku stopy partycypacji. Z kolei zatrudnienie wzrosło o 21,6 tys. (szacowano 18 tys,), ale za sprawą silnego wzrostu tzw. niepełnych etatów. Jednocześnie jeden z banków komercyjnych zdecydował się na podniesienie oprocentowania kredytów hipotecznych.
KANADA: Rynek otrzymał wczoraj po południu słabe dane nt. sprzedaży detalicznej, która w listopadzie spadła o 0,9 proc. m/m i 0,6 proc. m/m bez samochodów (to gorzej od oczekiwanych odpowiednio -0,6 proc. m/m i -0,4 proc. m/m). Tymczasem w wywiadzie udzielonym w Davos, szef Banku Kanady powtórzył, że ścieżka stóp procentowych będzie uzależniona od danych, choć jak dodał gospodarka pozostaje na razie w dobrej kondycji.