PLN pozostaje w ramach konsolidacji – złoty kwotowany jest następująco: 4,4435 PLN za euro, 3,9260 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1580 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9131 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,39% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny obrotu przyniosły podbicie optymizmu na bazie wskazań PMI. Zbiorcze dane wstępne dla Europy wyniosły 46,9 pkt. co w dalszym ciągu znajduje się pod kluczową barierą 50 pkt. jednak widoczne jest postępujące odbicie. Również wskazania z UK i USA przyniosły lekki powiew optymizmu na odbicie globalnych gospodarek w kształcie litery V. Z drugiej strony czynnikiem ryzyka pozostaje ewentualna druga fala zachorowań. Dodatkowo warto zwrócić iż teoretyczny risk on (wzrosty walut EM i indeksów) stoi w sprzeczności z obecnym testem 8-letnich maksimów na złocie. Sam PLN pozostaje stabilny – nie widać podwyższonej zmienności związanej ze zbliżającymi się wyborami.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. stopy bezrobocia za maj – rynek spodziewa się odczytu na poziomie 6%. Globalnie warto zwrócić uwagę na posiedzenie CNB w Czechach oraz publikację odczytu indeksu IFO z Niemiec.
Z rynkowego punktu widzenia PLN kontynuuje ruchy konsolidacyjne. EUR/PLN oscyluje blisko 4,44 PLN.
Konrad Ryczko