Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym zwiększyło się o 531 tys. wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 450 tys. W górę zrewidowano też dane za wrzesień do 312 tys. z 194 tys. poprzednio. W sumie podniesiono odczyty za sierpień i wrzesień, co dało dodatkowe 235 tys. miejsc pracy. Stopa bezrobocia okazała się niższa od prognoz i wyniosła 4.6% wobec 4.8% przed miesiącem i mediany oczekiwań rynkowych na poziomie 4.7%. Dane o wynagrodzeniach okazały się natomiast zgodne z prognozami. Wzrost płac wyniósł 4.9% r/r wobec 4.6% r/r we wrześniu. W tym tygodniu w centrum uwagi pozostawać będą publikowane w środę dane o inflacji w USA. Mediana prognoz rynkowych zakłada przyspieszenie dynamiki wzrostu cen do 5.9% z 5.4% r/r przed miesiącem. Po tym jak Fed w ubiegłym tygodniu zasugerował, że tempo skupu aktywów może być modyfikowane w zależności od publikowanych danych, potencjalnie wyższy od prognoz odczyt może nasilić oczekiwania na przyspieszenie tempa normalizacji.
Dobre dane z USA nie pomogły przesadnie dolarowi, a kurs EURUSD pozostaje w okolicy 1.1550. Gdyby wskaźnik inflacji zaskoczył ponownie po wyższej stronie, byłby to kolejny argument na korzyść amerykańskiej waluty mimo tego, że Fed w ubiegłym tygodniu sugerował, że może pozostawać cierpliwy jeśli chodzi o podwyżki stóp. Ciekawe będzie grudniowe posiedzenie Fed, kiedy opublikowane zostaną najnowsze prognozy makroekonomiczne poszczególnych członków Komitetu. Ostatnie nie sugerowały podwyżki stóp w przyszłym roku, a obecnie rynek zakłada dwie z pierwszą już w połowie roku, zaraz po wygaszeniu programu skupu aktywów. Na początku tygodnia zmienność w gronie G10 nie jest duża.
Ropa naftowa powraca do wzrostów, a baryłka WTI wychodzi powyżej 82 USD po tym, jak w ubiegłym tygodniu kartel OPEC zdecydował się na utrzymanie przyjętego w sierpniu limitu zwiększenia produkcji o 400 tys. baryłek miesięcznie. Na rynku złota obserwujemy wyjście powyżej 1800 USD za uncję. Opór zlokalizowany jest na poziomie 1830. Kolejne zaskoczenia wyższą inflacją, przy pasywnej postawie Fed do podwyżek stóp, mogą dalej sprzyjać notowaniom.
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.