Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5645 PLN za euro, 4,0403 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4098 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4646 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,877% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku w Polsce była spodziewana decyzja RPP dot. podwyższenia stopy referencyjnej o 50pb, do 2,25% (z 1,75%). Ruch ten był spodziewany, a rynek zakłada dalsze zacieśnienie w lutym (potencjalnie znów o 50pb). 2,25% można określić dolnym zakresem oczekiwań gdyż część rynku oczekiwała decyzji na poziomie nawet 75-100 pb, stąd pierwsza reakcja rynku była raczej spadkowa (na poziomie PLN czy WIG-Banki). Ostatecznie jednak obyło się bez większych ruchów rynkowych, a sam PLN na poziomie koszyka nieznacznie zyskał. Częściowo wynika to z umocnienia wobec euro (spadek eurodolara) przy stabilizacji na pozostałych zestawieniach (np. USD/PLN).
W trakcie dzisiejszej sesji rynek wyczekiwać będzie wystąpienia prezesa NBP, A. Glapińskiego o godz. 15:00. W połączeniu z wczorajszym komunikatem otrzymamy najpewniej potwierdzenie dot. oczekiwań iż na podwyżki stóp będzie można liczyć również w lutym. Docelowo większość rynku spodziewa się iż na koniec 2022 stopy znajdą się w przedziale 3,5-4%.
Z rynkowego punktu widzenia PLN zareagował proporcjonalnie do ruchu na eurodolarze. Podwyżka stóp wspiera PLN, jednak na poziomie cyklu zacieśnienia w regionie CEE pozostajemy i tak w tyle za CNB czy MNB.
Konrad Ryczko