Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zbigniew Jakubas, którego cały majątek jest ostatnio wyceniany na około 2 mld zł, już teraz ma zdecydowanie największy udział w Newagu.
Wezwanie na ponad 20,57 mln akcji Newagu, stanowiących 45,7 proc. kapitału zakładowego i głosów na walnym zgromadzaniu giełdowej spółki, ogłosili Zbigniew Jakubas, Multico, Jakubas Investment oraz FIP 11 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych. Wraz z podmiotami od nich zależnymi i będącymi stronami zawartego kilka lat temu porozumienia posiadają już wszystkie pozostałe walory Newagu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy tak się stanie w dużej mierze będzie zależeć od tego, na ile uda się powiązać ponoszone koszty z przychodami oraz zahamować degradację stawek przewozowych. Widoczne efekty powinien też przynieść plan restrukturyzacji.
Założono, że do 2031 r. nastąpi stabilizacja sytuacji płynnościowej spółki, spłata zobowiązań, wzrost efektywności i zostaną stworzone warunki pod przyszłe finansowanie inwestycji. Rentowność na poziomie wyniku netto planowana jest już od 2026 r.
Proponuje stronie społecznej odstąpienie od przywilejów pracowniczych wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy. Na to muszą się jednak zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce.
W założeniach zarządu nie trafią one jednak na rynek przewozowy, a jedynie na złom. Zdecydowana większość to tabor wysoce wyeksploatowany i w bardzo złej kondycji technicznej. Ponadto część wagonów od lat nie realizuje pracy przewozowej.
Organizacje reprezentujące wykonawców i producentów w sektorze kolejowym domagają się pilnej zmiany obecnego modelu finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Widmo kolejnych zwolnień powoduje, że załoga, poprzez organizacje związkowe, szuka wszelkich możliwych sposobów na uratowanie miejsc pracy i na wyjście spółki na prostą. Szczególnie duże oczekiwania kierowane są w stronę rządu.