Trans Polonia realizuje politykę antyinflacyjną

Grupa inwestując w nieruchomości, zabezpiecza się przed utratą wartości aktywów. Jednocześnie zapewnia, że cały czas strategicznymi biznesami są transport i logistyka płynnych surowców chemicznych i paliw.

Publikacja: 25.08.2022 21:00

Dariusz Cegielski, prezes Trans Polonii, nie wyklucza rozwoju zależnej firmy TRN Estate w kierunku d

Dariusz Cegielski, prezes Trans Polonii, nie wyklucza rozwoju zależnej firmy TRN Estate w kierunku działalności deweloperskiej.

Foto: Fot. materiały prasowe

Grupa kapitałowa Trans Polonia podejmuje kolejne działania na rynku nieruchomości. Czyni to przede wszystkim za pośrednictwem zależnej firmy TRN Estate. – Spółka ta, podjęła się realizacji kolejnego, bardzo istotnego projektu dla grupy Trans Polonia, którym jest budowa kompleksu obsługi cystern drogowych i tank-kontenerów. W tym celu TRN Estate nabyła tereny zlokalizowane przy autostradzie A1 na wysokości Tczewa – mówi Dariusz Cegielski, prezes Trans Polonii. Przekonuje, że projekt jest unikalny na skalę krajową, gdyż zakłada budowę m.in. kompleksu najnowocześniejszych myjni wewnętrznych cystern, którego bardzo brakuje w północnej Polsce.

Tarcza osłonowa

Ponadto TRN Estate nabyła grunty przeznaczone pod działalność deweloperską w Starogardzie Gdańskim i jego okolicach, a także w Malborku. – W długookresowych planach firmy nie wykluczamy rozwoju spółki w kierunku działalności deweloperskiej, natomiast dalsze kroki zależeć będą na pewno od sytuacji makroekonomicznej i wnikliwej obserwacji trendów rynkowych. Ponadto w 2021 r. Trans Polonia została inwestorem strategicznym firmy deweloperskiej Baltica Development, która realizuje projekt pod nazwą „Harmony Residence” w północnej części Warszawy – informuje Cegielski.

TRN Estate jest 33,3-proc. udziałowcem Baltica Development. Przedmiotem działalności tej firmy jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Obecnie ma w ofercie sprzedaż domów w podwarszawskim Klaudynie. Giełdowa grupa jest przez Baltica Development określona jako podmiot odpowiadający m.in. za zabezpieczenie finansowania całego projektu.

– Inwestycje grupy Trans Polonia w nieruchomości mają charakter towarzyszący dla realizacji strategicznej działalności, jaką pozostaje transport i logistyka płynnych surowców chemicznych i paliw. Grupa upatruje w takim sposobie relokacji aktywów „tarczy osłonowej” przed trudnym wyzwaniem, jakim jest ochrona wartości w czasie bardzo wysokich wskaźników inflacyjnych – zapewnia Cegielski. Dodaje, że to nie jedyne działania w tym zakresie. Istotnym elementem polityki antyinflacyjnej jest również zarządzanie rozliczeniami międzynarodowymi za usługi świadczone przez grupę poza granicami naszego kraju.

Inwestycje w tabor

Z ostatnich informacji przekazanych przez Trans Polonię wynika, że w tym roku rośnie w Europie popyt na przewóz płynnych ładunków chemicznych, a więc tej grupy towarów w transporcie, których się specjalizuje i uzyskuje największe przychody. Firma również stosunkowo dużo inwestuje, zwłaszcza w tabor transportowy. W efekcie w I półroczu po raz kolejny zanotowała wzrost potencjału w biznesie przewozów płynnej chemii. Co więcej w II połowie roku liczy na dalsze wzrosty.

Jakie konkretnie wyniki finansowe osiągnęła po sześciu miesiącach tego roku, ma być wiadomo dopiero 28 września, gdy opublikuje raport okresowy. Z danych za I kwartał wynika, że w ujęciu rok do roku grupa podwoiła przychody. Był to efekt zwyżek w przewozach płynnej chemii. Przychody mocno poprawiono też w biznesach transportu asfaltów i cementów.

Transport
Enter Air obniża loty po wynikach. Akcje zniżkują
Transport
PKP Cargo ma nowy tymczasowy zarząd
Transport
PKP Cargo widzi oznaki ożywienia
Transport
PKP Cargo traci udziały w polskim rynku
Transport
OT Logistics zainwestuje i wypłaci dywidendę
Transport
Dzięki portom OT Logistics coraz więcej zarabia