Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kamil Jedynak, prezes OT Logistics
Rada nadzorcza OT Logistics nieoczekiwanie odwołała z funkcji prezesa spółki Konrada Hernika, który zajmował to stanowisko od połowy stycznia 2020 r. Co było powodem tej decyzji? – Zakończył się okres restrukturyzacji grupy OT Logistics, w którym zrealizowałem cele, jakie przede mną postawiono. Pozostawiam spółkę w dobrej kondycji finansowej, z zespołem dobrych fachowców i z bardzo dobrymi perspektywami rynkowymi – mówi Hernik.
Nowym prezesem został Kamil Jedynak, dotychczasowy wiceprezes. Również jego zapytaliśmy o powody zmian w zarządzie OT Logistics oraz dodatkowo m.in. o cele, jakie przed nim stawiają rada nadzorcza i główny akcjonariusz. W związku z „przejmowaniem obowiązków i natłokiem procesów” nie był jednak w stanie udzielić nam szybkich odpowiedzi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Założono, że do 2031 r. nastąpi stabilizacja sytuacji płynnościowej spółki, spłata zobowiązań, wzrost efektywności i zostaną stworzone warunki pod przyszłe finansowanie inwestycji. Rentowność na poziomie wyniku netto planowana jest już od 2026 r.
Proponuje stronie społecznej odstąpienie od przywilejów pracowniczych wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy. Na to muszą się jednak zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce.
W założeniach zarządu nie trafią one jednak na rynek przewozowy, a jedynie na złom. Zdecydowana większość to tabor wysoce wyeksploatowany i w bardzo złej kondycji technicznej. Ponadto część wagonów od lat nie realizuje pracy przewozowej.
Organizacje reprezentujące wykonawców i producentów w sektorze kolejowym domagają się pilnej zmiany obecnego modelu finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Widmo kolejnych zwolnień powoduje, że załoga, poprzez organizacje związkowe, szuka wszelkich możliwych sposobów na uratowanie miejsc pracy i na wyjście spółki na prostą. Szczególnie duże oczekiwania kierowane są w stronę rządu.
Akcjonariusze Wieltonu przegłosowali uchwały dotyczące emisji 10 mln akcji serii E i prawie 3,4 mln akcji serii F bez prawa poboru.