Ten rok dla grupy PKP Cargo może być jeszcze trudniejszy niż ubiegły. Wprawdzie spółka przekonuje, że jej rozwojowi sprzyja koniunktura w polskiej gospodarce, głównie w przemyśle i budownictwie infrastrukturalnym, ale z drugiej strony musi zmagać się z licznymi przeszkodami. „Bariery są związane przede wszystkim ze wzrostem cen nośników energii. Z kolei agresja Rosji na Ukrainę może skutkować zachwianiem równowagi rynkowej i wpłynąć na przewozy" – twierdzi Krzysztof Losz, rzecznik PKP Cargo. Przewoźnik na razie nie rozwija tematu zagrożeń, jakie wiążą się dla jego działalności w związku z trwającą wojną. Nie zmienia to faktu, że występują perturbacje z przewozami realizowanymi ze Wschodu i na Wschód. Już kilka kwartałów temu PKP Cargo zwracało uwagę na spadający import rosyjskiego węgla, białoruskiego drewna czy ukraińskiej rudy żelaza. Trzeba też pamiętać o zależnej firmie Cargosped Terminal Braniewo, który prowadzi działalność przy granicy z obwodem kaliningradzkim i specjalizuje się w przeładunkach różnych towarów oraz imporcie i handlu węglem. Największe szkody może jednak wyrządzić ograniczenie lub wstrzymanie przewozów na Nowym Jedwabnym Szlaku, którym transportowane są ładunki z Chin do Europy. Tymczasem przewozy kontenerów to od lat najbardziej dynamiczny obszar prowadzonej przez grupę działalności.
PKP Cargo nie pomaga brak zarządu. Rada nadzorcza kolejny raz próbuje wybrać prezesa spółki oraz członków zarządu ds. finansowych i ds. handlowych. Wakaty na tych stanowiskach są od połowy października. Odrębne postępowanie dotyczy wyłonienia członka zarządu będącego przedstawicielem pracowników. Kandydaci mogą składać zgłoszenia do 17 marca, natomiast w dniach 21–25 marca rada chce przeprowadzić z nimi rozmowy kwalifikacyjne. – Ewentualnie dodatkowe rozmowy z kandydatami na stanowiska prezesa i członków zarządu ds. finansowych i ds. handlowych odbędą się 4 i 5 kwietnia. Rada nadzorcza nie określiła natomiast daty zakończenia postępowania kwalifikacyjnego i ogłoszenia jego wyników – podaje Losz. Tymczasem 13 kwietnia kończy się okres delegowania Władysława Szczepkowskiego do pełnienia obowiązków prezesa.
O trudnej sytuacji w PKP Cargo może świadczyć wniosek zarządu do związków zawodowych o przedłużenie dialogu społecznego w sprawie podwyżki wynagrodzeń do czasu publikacji wyników za ubiegły rok i I kwartał tego roku. Te mają pojawić się odpowiednio 30 marca i 27 maja. Na wniosek zarządu związkowcy odpowiedzieli podtrzymaniem postulatów dotyczących wdrożenia podwyżki wynagrodzeń od 1 kwietnia.