– W tym roku chcemy jednocześnie rosnąć i uzyskać wyższe wolne przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej – zapowiedział we wtorek podczas telekonferencji z analitykami Thomas Reynaud, prezes Grupy Iliad. W Polsce należy do niej P4, operator sieci Play, oraz pośrednio Polski Światłowód Otwarty (PŚO) – joint venture P4 i funduszu Infravia.
Reynaud podał, że cel grupy na ten rok to wzrost wolnych przepływów o 10 proc., do 2 mld euro. Nie sprecyzował, w jakim tempie Iliad chce powiększać przychody. Sygnalizował, że tempo z lat poprzednich może być trudne do uzyskania.
– Nasze rynki są coraz bardziej dojrzałe – powiedział.
– W Polsce będziemy dalej rozwijać sieć PŚO i wzmacniać strategię operatora konwergentnego – mówił Reynaud. Nie wykluczył przejęć.
To ostatnie dotyczy Grupy P4, która po przejęciu telewizji kablowej UPC świadczy zarówno usługi komórkowe, jak i przewodowe. Jej obligacje są notowane na Catalyst.
W 2024 r. Grupa P4 wykazała 10,19 mld zł przychodów (wzrost o 4 proc. rok do roku), 4 mld zł EBITDAal, 2,8 mld zł zysku operacyjnego (wzrost o 21 proc.) i niemal podwoiła zysk netto do 1,4 mld zł (z niecałego 0,8 mld zł przed rokiem).
Przychody telekomu z usług mobilnych urosły o 9,3 proc., do 5,1 mld zł, a przychody z usług stacjonarnych i usług dla domu wzrosły o 4,1 proc., do ponad 2 mld zł.
Grono aktywnych klientów usług mobilnych urosło w P4 o 1,8 proc., do 13,3 mln. Liczba abonentów usług dla domu (internet i telewizja) powiększyła się o 2,8 proc., do 2,1 mln.
We wtorek Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończył drugą aukcję częstotliwości sieci 5G. Operatorzy zaoferowali razem 2,58 mld zł.
P4, jak i Orange Polska, zdobyło dwa bloki pasma z zakresu 700 MHz, choć zapłaci więcej niż pomarańczowy konkurent. Polkomtel z grupy Cyfrowego Polsatu – jeden blok 700 MHz. T-Mobile wyda najwięcej: uzyskało blok 700 MHz i jeden 800 MHz (najdroższy).