Aż 97 proc. firm uważa, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy potrzeba wdrożenia technologii opartych na sztucznej inteligencji (AI) w tych podmiotach mocno wzrosła. Ale tylko kilkanaście procent jest gotowych na takie wdrożenie. W Polsce ten odsetek jest jeszcze niższy. Tymczasem praktyka pokazuje, że narzędzia oparte na AI mogą zwiększyć efektywność biznesu i konkurencyjność na globalnym rynku – praktycznie w każdej branży. Szczególnie duży potencjał tkwi w segmencie IT. Firmy dostarczające oprogramowanie i aplikacje potwierdzają, że algorytmy oparte na AI stały się już nieodłączną częścią oferowanych przez nie rozwiązań.
Zmiany przyspieszyły
Wojciech Ozimek, wiceprezes spółki technologicznej One2tribe, wskazuje, że modeli AI używano w jego firmie wcześniej, ale wprowadzanie ChatGPT na rynek spowodowało znaczne przyspieszenie ich wykorzystania.
– W chwili obecnej używamy zarówno samej aplikacji Chat w działaniach operacyjnych, jak i dostępu do niego z poziomu naszej platformy Tribeware i związanych z nią narzędzi. Zgodnie z naszą strategią zmierzamy w stronę „All AI Company”, czyli zakładamy wykorzystanie sztucznej inteligencji w większości procesów w firmie – mówi Ozimek. Dodaje, że istotna część dużych klientów spółki używa już ChatGPT. – Pracujemy w sektorach takich jak retail, farmacja i finanse. Wszystkie z nich w dużym stopniu zależą od danych i odpowiednio zastosowane GPT daje w tym wypadku bardzo konkretną wartość – podsumowuje.
Wtóruje mu Paweł Ciesielka, wiceprezes spółki bioinformatycznej Proacta. – ChatGPT i narzędzia OpenAI wprowadziły znaczące zmiany w naszym biznesie, zwiększając efektywność i szybkość procesów. Dzięki automatyzacji zadań, takich jak generowanie kodu i optymalizacja algorytmów, procesy te stały się szybsze i skuteczniejsze, co pozwala na lepsze rozwiązywanie problemów programistycznych – mówi. Dodaje, że narzędzia te pomagają też w szybkiej analizie i interpretacji wyników, co jest kluczowe w obszarach wymagających specjalistycznej wiedzy, jak analiza danych medycznych.
Finanse i marketing
Rewolucja związana z ChatGPT nie pozostała niezauważona przez branżę finansową. Już korzysta ona z chatbotów opartych o GenerativeAI np. w obszarze wsparcia klienta.