W I kwartale marża EBITDA firmy poprawiła się rok do roku o około 5 pkt proc. Czy można spodziewać się utrzymania marży na takim poziomie w kolejnych kwartałach?
Ten wzrost to z jednej strony zasługa rosnącego udziału wysokomarżowych usług w strukturze sprzedaży, a z drugiej efekt stabilizacji bazy kosztowej. Warto zwrócić uwagę na to, że wysokomarżowe produkty takie jak komunikacja transakcyjna czy email marketing to jednocześnie najszybciej rosnące grupy usług. Od dłuższego czasu rosną one w stabilnym tempie 30–40 proc. i dziś odpowiadają już za mniej więcej połowę naszego wyniku. W dalszym ciągu pracujemy także nad optymalizacją w związku z integracją przejętych podmiotów, co powinno sprzyjać dalszej poprawie efektywności operacyjnej. Mając na względzie te czynniki, widzimy przestrzeń do dalszego wzrostu rentowności i mocno liczymy przynajmniej na utrzymanie atrakcyjnej marży EBITDA w nadchodzących kwartałach.
Jak dla Vercomu zapowiada się cały 2023 r.?
Cel minimum to osiągnięcie takiego rezultatu, który pozwoli naszym pracownikom uczestniczącym w programie ESOP na objęcie akcji z puli na ten rok – dla przypomnienia – cel finansowy to 80 mln zł (wynik EBITDA – red.) a rynkowy to 75 zł za akcję. Dynamika sprzedaży kluczowych usług utrzymuje się na stabilnym, wysokim poziomie i nie widzimy przesłanek, aby to się miało zmienić.
A co ze spowolnieniem? Nie odczuwacie go?