W 2022 r. po raz pierwszy w historii wartość globalnego rynku gier przekroczy 200 mld USD, a w 2024 r. sięgnie 223 mld USD – wynika z najnowszego raportu Newzoo. To oznaczałoby średnioroczną dynamikę rzędu 6 proc. Z kolei globalna liczba graczy ma w tym roku przekroczyć granicę trzech miliardów.
– Nasza branża cały czas rośnie i już dawno wyprzedziła inne gałęzie rynku rozrywki, jak film, książka czy muzyka. A nowe technologie, które wchodzą na rynek, jak VR i AR, dają kolejne możliwości wzrostu – mówi Paweł Czapla, prezes studia Plot Twist.
Jakie trendy widać
To dobre wiadomości dla branży. Gorsze są natomiast takie, że na spektakularne wzrosty, takie jak po wybuchu pandemii, nie ma już co liczyć. Dobrze obrazują to słabe dane Sensor Tower dotyczące wydatków na gry mobilne za I kwartał 2022 r. (7-proc. spadek na tle wysokiej zeszłorocznej bazy). Nie zmienia to jednak faktu, że gry mobilne nadal dominują na rynku i w kolejnych latach ten trend się nie zmieni.
– Rynek gier mobilnych będzie rósł, ale zapewne przejdzie kolejne zmiany. Pojawią się nowe rozwiązania, nowe mody – mówi Tomasz Mazur, prezes Forestlight Games. Dodaje, że małym będzie się coraz trudniej przebić ze swoimi produkcjami. – Coraz ważniejszą rolę odgrywa i będzie odgrywało „user acquisition", a to kosztuje coraz więcej pieniędzy – podkreśla.