Co ciąży kursom Orange Polska i Cyfrowego Polsatu

Od połowy kwietnia notowania największych notowanych w Warszawie telekomów poszły mocno w dół. Jest kilka powodów tej sytuacji – uważają analitycy. Sprawa, która wyróżnia „pomarańczową" sieć to odwlekająca się sprzedaż masztów. Prace trwają – zapewnia spółka.

Publikacja: 23.05.2022 21:00

Co ciąży kursom Orange Polska i Cyfrowego Polsatu

Foto: Adobestock

Czy fakt, że Grupa Orange nie wymieniła Orange Polska wśród spółek córek, których aktywa mogą dołączyć do projektu Totem, oznacza koniec prac nad monetyzacją infrastruktury wieżowej Orange Polska? Czy jeśli prace te trwają, to jakie opcje brane są pod uwagę i czy chcecie podjąć decyzję w tym roku? Czy Orange Polska rozważa sprzedaż masztów na rzecz Deutsche Telekomu lub kooperację z Cellneksem?

Takie pytania zadaliśmy przedstawicielom giełdowego telekomu. Kurs akcji Orange Polska od drugiej połowy kwietnia spadł bowiem o prawie jedną trzecią, do około 6 zł, a co za tym idzie – także kapitalizacja (do niecałych 8 mld zł), po tym jak Grupa Orange podała wyniki za I kwartał i ogłosiła postępy w budowie spółki wieżowej Totem. Wśród rynków, które mogą dołączyć do tego projektu, zarząd francuskiej grupy nie wymienił wówczas Polski. Zdaniem analityków ta sytuacja to jeden z głównych powodów przeceny walorów Orange Polska w ostatnich tygodniach, choć wskazują i na inne, wspólne dla operatorów telekomunikacyjnych elementy.

Prace trwają

– Grupa Orange poinformowała, że obecnie zamierza realizować projekt Totem na mniejszych rynkach. Jeśli chodzi o Polskę, proces wciąż trwa, nie został anulowany. Analizujemy różne rozwiązania dotyczące naszej infrastruktury wieżowej i poinformujemy, kiedy zapadną konkretne decyzje w tej sprawie – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

GG Parkiet

Maszty sprzedały P4, operator sieci Play oraz Cyfrowy Polsat (infrastruktura pasywna i aktywna). W sumie operatorzy ci zainkasowali z tego tytułu 11 mld zł. Wśród specjalistów, których zdaniem walory Orange Polska traciły przez ostatnie półtora miesiąca na wartości z powodu nieobjęcia wież operatora projektem Totem, są m.in. Piotr Raciborski, analityk Wood & Co, i Paweł Puchalski, analityk Santander Biuro Maklerskie.

Zdaniem naszych rozmówców słabość notowań telekomów na GPW wynika także z innych względów. W ostatnich tygodniach spadła bowiem nie tylko wycena Orange Polska, ale również Cyfrowego Polsatu (o około 25 proc., do 14 mld zł).

– Uważam, że za przeceną polskich telekomów stoją rosnące stopy procentowe, które z jednej strony wpływają na wyceny spółek, a z drugiej na koszty odsetkowe, presja inflacyjna (szczególnie ceny energii), która przełoży się na wyniki operacyjne telekomów, jak również ogólny negatywne nastawienie do polskiego rynku związane z widmem spowolnienia gospodarczego i ryzyk geopolitycznych. Ponadto, obserwujemy podwyższoną konkurencję na rynku internetu stacjonarnego – wylicza Raciborski. Uważa, że do monetyzacji infrastruktury mobilnej Orange Polska dojdzie. – Na decyzję i wycenę infrastruktury wpływają m.in. czas i warunki aukcji 5G, które wciąż nie są pewne – dodaje analityk.

Konkurencja i stopy

Jak pisaliśmy, Orange wprowadził nową ofertę światłowodu pod marką Nju. Pojawiła się tuż przed tym, jak pierwszą wspólną ofertę pokażą 25 maja Play i kupiona przezeń sieć kablówka – UPC.

W poniedziałek Jean-Marc Harion, prezes P4, mówił o podejściu grupy do rynku na branżowej konferencji. Zapowiedział inwestycje, by „oferować przystępne cenowo usługi". Przekonywał, że Play kupił UPC nie dla synergii, ale dla wzrostu. Z jego wypowiedzi wynikało, że pomysłem Playa jest korzystanie w dużym stopniu z istniejącej infrastruktury. – Wchodzimy w nową erę, gdy otwarcie rynku jest bardzo ważne – ocenił Harion.

Oprócz konkurencji notowaniom polskich telekomów szkodzi jeszcze jedna kwestia. Puchalski zwraca uwagę, że choć płacą dywidendę, to nie powinni być uważani za spółki defensywne, bo dużo wyższą stopę zwrotu oferują obligacje dziesięcioletnie.

Technologie
Alphabet wart już ponad 2 bln dolarów
Technologie
Asseco SEE się rozpędza
Technologie
Asseco SEE zapowiada przyspieszenie
Technologie
Shoper z mocnym wynikami. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios zdominowało kalendarz premier
Technologie
Drago odcina kupony od flagowej produkcji