Czy fakt, że Grupa Orange nie wymieniła Orange Polska wśród spółek córek, których aktywa mogą dołączyć do projektu Totem, oznacza koniec prac nad monetyzacją infrastruktury wieżowej Orange Polska? Czy jeśli prace te trwają, to jakie opcje brane są pod uwagę i czy chcecie podjąć decyzję w tym roku? Czy Orange Polska rozważa sprzedaż masztów na rzecz Deutsche Telekomu lub kooperację z Cellneksem?
Takie pytania zadaliśmy przedstawicielom giełdowego telekomu. Kurs akcji Orange Polska od drugiej połowy kwietnia spadł bowiem o prawie jedną trzecią, do około 6 zł, a co za tym idzie – także kapitalizacja (do niecałych 8 mld zł), po tym jak Grupa Orange podała wyniki za I kwartał i ogłosiła postępy w budowie spółki wieżowej Totem. Wśród rynków, które mogą dołączyć do tego projektu, zarząd francuskiej grupy nie wymienił wówczas Polski. Zdaniem analityków ta sytuacja to jeden z głównych powodów przeceny walorów Orange Polska w ostatnich tygodniach, choć wskazują i na inne, wspólne dla operatorów telekomunikacyjnych elementy.
Prace trwają
– Grupa Orange poinformowała, że obecnie zamierza realizować projekt Totem na mniejszych rynkach. Jeśli chodzi o Polskę, proces wciąż trwa, nie został anulowany. Analizujemy różne rozwiązania dotyczące naszej infrastruktury wieżowej i poinformujemy, kiedy zapadną konkretne decyzje w tej sprawie – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.
Maszty sprzedały P4, operator sieci Play oraz Cyfrowy Polsat (infrastruktura pasywna i aktywna). W sumie operatorzy ci zainkasowali z tego tytułu 11 mld zł. Wśród specjalistów, których zdaniem walory Orange Polska traciły przez ostatnie półtora miesiąca na wartości z powodu nieobjęcia wież operatora projektem Totem, są m.in. Piotr Raciborski, analityk Wood & Co, i Paweł Puchalski, analityk Santander Biuro Maklerskie.