Akcje spółki Comp w piątek drożały o prawie 2 proc. Opublikowane zręby nowej strategii na lata 2022–2025 są zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami zarządu. Analitycy pozytywnie oceniają próbę uniezależnienia wzrostu grupy od cykli fiskalizacyjnych.

Liczbowe założenia strategii Comp poda do końca czerwca. Po spłacie zadłużenia grupa ma dobrą sytuację płynnościową. Nie planuje sięgać po dodatkowe finansowanie w postaci emisji akcji. Podtrzymuje wcześniejsze zapowiedzi dotyczące dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami.

– Poprzez atrakcyjną dywidendę lub skup akcji, albo połączenia obu form. To oczywiście decyzje akcjonariuszy, ale uważam, że powinny to być kwoty większe niż wypłacone w 2021 r. – mówi Robert Tomaszewski, prezes grupy.

Segmenty pod lupą

Wojna zwiększyła zapotrzebowanie na usługi związane z bezpieczeństwem IT.

–Jesteśmy liderem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa specjalnego (militarnego) w Polsce i widzimy potencjał wzrostu w najbliższych latach. Poza szyfratorami rozwijamy też inne własne produkty i usługi z narzędziami identyfikacji i systemem dozoru elektronicznego (SDE) – mówi prezes. Spółka wychodzi z tymi usługami również za granicę, wcześniej do Włoch, a teraz podpisała nowy kontrakt na SDE w Armenii.

Biznes rośnie też w segmencie M/Platform. – Dobrze pokazują to liczby dotyczące np. wartości przepływów z rabatów promocyjnych (gotówka, która płynie do detalisty jako „rekompensata" za akceptowanie przez niego promocyjnych cen – red.). Na ten rok planujemy, że będzie to już 60 mln zł, wobec 34 mln zł w 2021 r. To wzrost o ponad 76 proc. dzięki większej liczbie producentów i ich aktywności – mówi prezes.

Comp rozważa wejście w segment elektromobilności (budowa ładowarek do aut elektrycznych). – Zastanawiamy się, czy wejść w ten biznes na masową skalę – mówi szef spółki.

Kasy vs terminale

Compowi sprzyjają regulacje, zgodnie z którymi od 2022 r. przedsiębiorca ma obowiązek udostępnienia płatności bezgotówkowej, a przepisy nie definiują na jakim sprzęcie ma być prowadzona transakcja.

– Rynek na taką infrastrukturę będzie dynamicznie rósł, a my właśnie kończymy rehomologację wszystkich naszych kas online do wymogów regulacji w zakresie płatności w aplikacji, dzięki czemu każdy przedsiębiorca z naszą kasą online spełni wymóg regulacji bez dodatkowych wydatków na sprzęt – mówi prezes. Dodaje, że obecnie na rynku funkcjonuje ponad milion terminali płatniczych, co osiągnięto przez ponad 20 lat inwestycji w infrastrukturę terminali. – Tylko w okresie ostatnich 2,5 roku sprzedaliśmy 300 tys. kas online, które w sensie technicznym mogą stać się terminalami jednego dnia, gdy tylko przedsiębiorca podejmie taką decyzję – podsumowuje prezes.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści parkiet.com za pół ceny

KUP TERAZ