Uproszczony, ponieważ z jednej strony, pomija interesy udziałowców zewnętrznych (ang. stakeholders): kierownictwa, pracowników, konsumentów, konkurentów, dostawców oraz społeczności lokalnej. Z drugiej, wymusza podświadome skupienie się osób zarządzających na celach krótkoterminowych. Zrealizowanie budżetu na bieżący rok staje się tym samym celem pierwszoplanowym.
W latach 90. ostatniego stulecia powstała metoda długofalowego planowania i kontroli życia przedsiębiorstwa, autorstwa R. Kaplana i D. Nortona. Jej moc polega na wyostrzeniu uwagi kadry zarządzającej w kierunku, nie tylko realizacji bieżących celów finansowych przedsiębiorstwa, ale także długofalowej polityki rozwoju organizacji. Strategiczna Karta Wyników (ang. Balanced Scorecard, w skrócie: BSC) wymusza zbudowanie strategii działania firmy na poziomie operacyjnym na podstawie nie tylko wskaźników finansowych, ale także wskaźników w perspektywach: klienta, procesów wewnętrznych oraz nauki i rozwoju. (Rys. 1.)
Czym się kierujemy?
Co powodowało, że Zarząd WP S.A. z początkiem 2002 r. postanowił wdrożyć Strategiczną Kartę Wyników? Podstawową rolą BSC jest edukacja szerszego grona kierownictwa w zakresie strategii. Kierownictwo średniego i niższego szczebla powinno znać strategię i świadomie odnosić się do niej w działaniach bieżących. Zogniskowanie uwagi kierownictwa i pracowników wokół strategii stało się palącą potrzebą, kiedy w 2000 i 2001 roku okazało się, że czasy prosperity na rynku internetowym nie nadejdą tak szybko, jak się wcześniej spodziewano. Z drugiej strony, uświadomiono sobie, że wskaźniki finansowe odnoszą się do przeszłości i nie pokazują w pełny sposób perspektyw na wykonanie strategii w przyszłości. Nie mówią po prostu wiele na temat nastrojów klientów, czy są usatysfakcjonowani.
Powszechnie uważa się, że użytkownicy internetu są mniej przywiązani do marki i z łatwością zmieniają upodobania odnośnie do korzystania z internetowych zasobów. Jak ich zatrzymać? Ponadto spółki zaawansowanych technologii posiadają jako swoje podstawowe aktywa niematerialne: zasoby ludzkie, których rozwój jest mierzony w perspektywie nauki i rozwoju. Spółki internetowe ponoszą także wysokie nakłady na rozwój technologiczny, a właściwe ich wykorzystanie jest mierzone w perspektywie procesów wewnętrznych. (Rys. 2)